St, 24. apríla 2024.

Peter Pažitný: Zdravotníctvo a zdravotný stav obyvateľstva južných regionov

5. VYSOKÁ DOSTUPNOSŤ ZDRAVOTNEJ STAROSTLIVOSTI JE ZACHOVANÁ AJ NA JUHU SLOVENSKA

Dostupnosť zdravotnej starostlivosti je jedným z najdôležitejších cieľov zdravotnej politiky. Má tri dimenzie. Pod fyzickou dostupnosťou rozumieme geografické rozmiestnenie jednotlivých typov poskytovateľov na území. Tvrdenie, že každé mestečko by malo mať určité zariadenia a poskytovať určité služby, lebo je to „spravodlivé“, je prinajmenšom nepresvedčivé, ak tieto zariadenia a služby nie sú súčasťou nákladovo-efektívneho poistného plánu. Jediným záverom takéhoto chápania dostupnosti je súčasný stav u nás, keď existuje pre-bytok ponuky zdravotníckych poskytovateľov. Naopak efektívna dostupnosť zohľadňuje polohu, náklady, čas potrebný na cestovanie, čakacie lehoty, správanie sa poskytovateľov či otváracie doby. Finančná dostupnosť predstavuje finančnú náročnosť zdravotnej starostlivosti v bode jej poskytnutia občanovi.

5.1. Fyzická dostupnosť

Celkový počet postelí v južných regiónoch dosiahol svoje maximum v roku 1993 (11 649 postelí). Až do tohto okamžiku počet postelí postupne rástol, pričom najväčší medziročný prírastok zaznamenal v roku 1991, kedy bola v okrese Košice-mesto otvorená úplne nová nemocnica. Napriek meniacemu sa absolútnemu počtu postelí je rok 1991 zaujímavý aj tým, že rozdeľuje sledované obdobie (roky 1974 až 2003) na dve nerovnaké časti. Do roku 1991 predstavoval podiel počtu postelí južných regiónov na všetkých posteliach rádovo 20 percent, po roku 1991 je to rádovo až 27 percent.

Samotné kvantitatívne hodnotenie však nie je postačujúce. Podľa odborného recenzenta tejto kapitoly (Šomló, 2004)18 sú južné regióny Slovenska a ich obyvatelia ochudobňova- né z troch dôvodov:

1. Prevažná časť postelí v južných regiónoch je v nemocniciach I. typu (mestské) a II. typu (patria väčšinou VÚC).

2. Vo veľkých mestách je bežná sekundárna starostlivosť poskytovaná nemocnicami III. typu a vo fakultných nemocniciach. Z hľadiska financovania to znamená sekundárnu starostlivosť za terciárne platby. V NsP III. typu a vo fakultných nemocniciach sú až trojnásobne vyššie platby aj za chorých v rámci sekundárnej nemocničnej starostlivosti.

3. Súčasný platobný systém (service-mix) uprednostňuje veľké nemocnice a odčerpáva peniaze do veľkých miest na úkor vidieka. Somló očakáva, že spravodlivejšiu alokáciu zdrojov je možné očakávať len od platobných systémov založených na case-mixe (DRG) a od HMO-podobných organizácií.