St, 29. mája 2024.

Burza starožitností v Senci

„Som veľmi šťastný, že sa to ujalo”

Senecký rodák Ladislav Szolgay sa už dlhé roky venuje starožitnostiam. Je to jeho koníček, ktorý mu silnými väzbami prirástol k srdcu. Samozrejme, ani táto záľuba neprichádza len tak automaticky. Treba jej venovať nemálo času, veľa cestovať, študovať dejiny, odbornú literatúru a investovať do nej aj značné množstvo finančných prostriedkov.

Ladislav sa však rozhodol, že pôjde do toho, lebo historické veci, staré fotky, prístroje, albumy, vyznamenania, hodinky a ešte všeličo iné z dávnejšich rokov, to všetko ho zaujíma. „Začal som postupne zbierať rôzne starožitnosti a pritom som sledoval a vnímal, ako na to idú už tí skúsenejší, ktorí to robia už niekoľko desaťročí. Ale nie iba staršie veci z minulosti, lebo zároveň som sa zaujímal aj o to, kde všade sa ľudia s touto záľubou stretávajú, kde si vymieňajú rôzne hodnotné známky, portréty bývalých politikov, štátne vyznamenania z obdobia komunizmu, hrnce, prekrásne hodinky… A mohol by som ešte pokračovať. Práve preto som čoraz častejšie začal navštevovať burzy starožitností. Postupne i za hranicami našej vlasti, napríklad v Maďarsku, v Českej republike či v Poľsku,” hovorí Ladislav Szolgay.

Na každej akcii pozorne sledoval, ako to celé prebieha, čo všetko je potrebné zabezpečiť, aby sa burza s takým zameraním mohla zorganizovať. Robil to z jednoduchého dôvodu: podobnú akciu chcel usporiadať aj vo svojom rodnom meste, pri Slnečných jazerách v Senci. „Prvý pokus bol na jar tohto roka. Vyšlo to naozaj nad očakávanie dobre, jednoducho, bolo to super. Bolo to pre mňa obrovské povzbudenie a vtedy som si uvedomil, že moja doterajšia snaha nebola márna. Zároveň som si povedal, že v Senci je už toľko významných akcií a majú  tradíciu, a tak som dúfal, že bude aj tá moja. Presnejšie povedané: naša. Lebo sen o seneckej burze starožitností bol naším snom – snom viacerých zberateľov – záujemcov. Náš jarný štart potom mal aj pokračovanie a v septembri sme sa na južnej strane Slnečných jazier stretli už štvrtýkrát. V tomto roku budeme mať ešte jednu seneckú burzu a na budúci rok plánujeme zorganizovať až sedem takýchto krásnych predstavení,” zdôrazňuje Ladislav Szolgay.

Burzy – výstavy takéhoto charakteru – považuje za fantastický relax, za nostalgiu. Hlavný mozog a motor celého podujatia môže byť právom spokojný, veď aj naposledy bolo pri seneckých jazerách okolo tristo záujemcov. A to nielen zo Slovenska, ale i z Maďarska, Česka a z Poľska. „Zabavíme sa, ale zároveň sa aj učíme. Veď je tu plno vecí z minulosti, senzačné záležitosti, ktoré dnes už nenájdete vlastne nikde. Jedine na našich burzách, aj na tých seneckých,” prízvukuje s úsmevom na tvári Szolgay.

Na fotke: hlavný mozog akcií, Ladislav Szolgay (vľavo)

                                                                      Text a foto: Béla Susla