So, 20. júla 2024.

Existujú maďarské hudobné kapely na Slovensku?

Áno, existujú. Ich pôsobenie je však rôzne. Keďže domáci hudobný trh maďarskej komunity na Slovensku je limitovaný, mnoho hudobných skupín, ktoré hľadajú širšie obecenstvo, sa orientuje na hudobný trh v Maďarsku. Niektoré kapely komponujú piesne nielen s maďarským textom, ale aj so slovenským, a tiež veľa skupín – predovšetkým tie, ktoré sa chcú vyhnúť jazykovej otázke – volia angličtinu.

Jedna z najvýznamnejších kapiel, ktoré sa presadili v Maďarsku, je Ghymes. Skupina, ktorá predstavuje charakteristicky svojské chápanie žánru world music, je aktívna od osemdesiatich rokov, a takmer hneď od svojho vzniku sa popri maďarskej komunite na Slovensku orientovala na hudobný trh v Maďarsku, kde dosiahla mnoho úspechov.  Slovenskému obecenstvu môže byť známa z hudobného festivalu Pohoda.

Mnoho mladých hudobných skupín hľadá cestu k úspechu podobným spôsobom. Ich úloha je však náročná, keďže v Maďarsku musia súperiť s množstvom kapiel, ktoré sa uchádzajú o šancu stať sa známymi v hudobnom svete.

Tie formácie, ktoré sa chcú viac zamerať na hudobné obecenstvo na Slovensku, ako napríklad rockové kapely Semi Holsen a Sexit, píšu texty aj po slovensky, a skúšajú sa presadiť na slovenskej hudobnej scéne. Popritom skupina Semi Holsen, ktorá sa orientuje  aj na medzinárodnú scénu, komponuje k svojim piesňam texty aj v angličtine.

Foto: www.ghymes.hu

    Related Posts

    Klavírny virtuóz Ferenc Liszt
    Katalin Karády: Ľudia ju milovali, Gestapo nenávidelo
    Bëlga
    Známy maďarský hit „Szerelmes vagyok“ už aj po slovensky