Ut, 18. júna 2024.

Ktoré obľúbené maďarské kapely pochádzajúce zo Slovenska hrajú kvalitnú hudbu a sú menej známe medzi Slovákmi?

Ghymes je hudobná skupina žánru world music, ktorá pochádza z Galanty. Jej zakladatelia, súrodenci Gyula Szarka a Tamás Szarka čerpajú z maďarskej, stredoeurópskej a východoeurópskej ľudovej hudby. K folklórnym motívom v interpretácii tradičných hudobných nástrojoch, ako husle, kontra, cimbal, gajdy, kobza, lutna a tekvicová citara sa pridáva hlas saxofónu a gitary.

Kapela nahrala svoj prvý album v roku 1998, odvtedy je účastníkom nielen maďarských hudobných podujatí, ale navštevuje festivaly po celej Európe. Participovala na významných francúzskych festivaloch v Nantes, Saint Chartier a Confolon. Na medzinárodnej scéne Ghymes dosiahol mimoriadny úspech albumom Smaragdváros (Smaragdové mesto), ktorý v hitparáde World Music Charts Europe obsadil 11. miesto. Album Messzerepülő (Diaľkoletec), vydaný v roku 2006, sa v priebehu dvoch mesiacov stal platinovou platňou. Najväčším profesionálnym uznaním umeleckej tvorby skupiny je najprestížnejšia maďarská hudobná cena Fonogram, ktorú o rok neskôr nasledovala Cena Bélu Bartóka. Ghymes slovenským hudobným fanúšikom môže byť známy z festivalu Pohoda.

Podobným tradičným ľudovým hudobným svetom sa inšpiruje skupina Jóvilágvan, v ktorej pesničkách, rovnako, ako u Ghymes, často počuť folkové motívy. Folk však v interpretácii siedmych mladých hudobníkov nadobúda jedinečný charakter. Jóvilágvan ho totiž zlučuje s elektronikou, rockom a psychedelikou, hľadajúc k tradičnej ľudovej hudbe alternatívnu a experimentálnu cestu. Skupina bola založená v roku 2006, jej členovia pochádzajú z jedného mesta, zo Štúrova, ale z rozličných hudobných prostredí, keďže pred založením kapely každý z nich sa venoval inému hudobného žánru. Vďaka tomuto heterogénnemu hudobnému pôvodu si mohli členovia vytvoriť hudbu s pestrou štýlovou škálou, ktorá dominuje na albume Hanne. Kapela pravidelne koncertuje nielen v Štúrove, ale aj v Budapešti a v iných maďarských mestách.
Žánrová škála maďarských hudobných skupín na Slovensku je pestrá. Čoraz väčšiu popularitu nadobúdajú hudobné skupiny, ktoré sa venujú zhudobneným básňam, ako napríklad Kicsi Hang, Kor-Zár, alebo Borostyán. Skupina Semi Holsen hrá melodický rock, ale mnoho hudobníkov sa venuje blues-rockovej línii, ako napríklad členovia kapely História.

Foto: ujszo.sk

    Related Posts

    Klavírny virtuóz Ferenc Liszt
    Katalin Karády: Ľudia ju milovali, Gestapo nenávidelo
    Bëlga
    Známy maďarský hit „Szerelmes vagyok“ už aj po slovensky