Ut, 18. júna 2024.

Zlaté mužstvo – maďarský futbalový zázrak

V tých rokoch hovoril o nich vlastne celý svet. Právom. Veď súperov porážali v jednom ťahu, jednoducho nemal na nich nikto. A nie iba výhry zdobili toto nádherné mužstvo, ale aj ich spôsob a štýl hry. Prekrásne, jednoduché útoky, jemné centre, senzačné góly. Ale zároveň aj precízna obranná hra, vynikajúci brankár. To všetko tvorilo maďarské futbalové Zlaté mužstvo, ktoré hralo spolu v rokoch 1950 až 1954, podľa iných zdrojov až do 1956.

Štadiónom Zlatého mužstva bol Népstadion, ktorý postavili v roku 1953. V tomto fantastickom futbalovom stánku najviac divákov videlo súboj Maďarska proti Rakúsku: v hľadisku bolo 104 000 (!) ľudí. V Népstadione odohrali okrem iných aj odvetu „zápasu storočia“, Maďarsko hladko zdolalo Angličanov 7:1. A tu je zoznam svetoznámej jedenástky:
Tréner – Gusztáv Sebes (1906–1986),  1 Gyula Grosics – brankár (1926), 2 Jenő Buzánszky – pravý obranca (1925), 3 Gyula Lóránt – stredný obranca  (1923–1981), 4 Mihály Lantos – ľavý obranca (1928–1989), 5 József Bozsik – pravý záložník (1925–1978), 6 József Zakariás – ľavý záložník (1924–1971), 7 László Budai – pravé krídlo (1928–1983), 8 Sándor Kocsis – pravá spojka (1929–1979), 9 Nándor Hidegkuti – stiahnutý stredný útočník (1922–2002), 10 Ferenc Puskás Ferenc – ľavá spojka (1927–2006), 11 Zoltán Czibor – ľavé krídlo (1929–1997).

Najväčšie úspechy Zlatého mužstva: zlatá medaila na helsinskej olympiáde v roku  1952 (vo finále víťazstvo 2:0 nad Juhosláviou), zlato v Európskom pohári 1948-1953 (súťaž piatich mužstiev, v systéme každý proti každému), Anglicko – Maďarsko 3:6, Londýn, 1953 (reprezentačné mužstvo kolísky futbalu predtým vo Wembley neprehralo proti európskemu mužstvu!) ,striebro na MS 1954 vo Švajčiarsku (vo finále 2:3 proti NSR).

Slávne víťazstvo 6:3 vo Wembley – Londýn, 25. novembra 1953

Kapitán maďarského mužstva Ferenc Puskás sa navždy zapísal do futbalových dejín práve týmto zápasom, resp. senzačnou výhrou v kolíske futbalu. Prvý polčas Maďari vyhrávali 4:2. Pred 105 000 divákmi zápas rozhodoval Holanďan Leo Horn. Zostavy mužstviev — Anglicko: Merrick, Ramsey, Eckersley, Wright, Johnston, Dickinson, Matthews, Taylor, Mortensen, Sewell, Robb. Maďarsko: Grosics (74. Sándor Gellér), Buzánszky, Lóránt, Lantos, Hidegkuti, Bozsik, Zakariás, Budai, Kocsis, Puskás, Czibor.
Góly: Sewell (15.), Mortensen (37.), Ramsey (57., 11 m ) — Hidegkuti (1., 21., 53.), Puskás (24., 28.), Bozsik (50.)

1954: MS vo Švajčiarsku – obrovské sklamanie

Pred majstrovstvami sveta 1954 vo Švajčiarsku odborníci za veľkého favorita považovali maďarské mužstvo. Právom. Veď Maďari boli vo forme, hrali vynikajúci, krásny futbal, predvádzali veľmi efektívnu útočnú hru, poľahky strieľali góly. Dostali sa do skupiny spolu s Nemcami, Turkami a Južnou Kóreou. Proti Ázijčanom maďarské mužstvo nastúpilo v improvizovanej zostave s niekoľkými náhradníkmi. No výhra bola i tak veľmi vysoká: 9-0! Mimochodom bol to rekord v dejinách MS, ktorý opätovne Maďari dokázali vyrovnať na MS 1982 víťazstvom nad Salvadorom 10:1. Vo Švajčiarsku potom nasledovalo ďalšie stretnutie v skupine – proti Nemeckej spolkovej republike. Nemci nastúpili na tento zápas s niekoľkými náhradníkmi (to v ďalšom priebehu turnaja malo nemalý význam). Maďarsko deklasovalo svojho súpera 8:3! Samozrejme bola to obrovská radosť v tábore maďarského mužstva. Žiaľ, bol taktiež aj smútok: vážne sa totiž zranil kapitán tímu Ferenc Puskás. Vo štvrťfinále sa odohral tzv. bernský súboj medzi Maďarskom a Brazíliou. Bol to veľmi nervózny a tvrdý zápas, v ktorom rozhodca Ellis vylúčil Bozsika a dvoch Brazílčanov. Juhoameričania z prehry 2:4 sa nevedeli spamätať, a po ukončení stretnutia napadli jednak maďarských hráčov, no i realizačný tím.  Nastala obrovská bitka, do ktorej sa nezapojil iba jediný hráč, a to Lóránt, ktorý mal povesť hráča tvrdého ako skala… Nasledovalo asi najlepšie stretnutie celých MS – a to semifinále medzi Maďarskom a posledným majstrom sveta Uruguajom. Zápas v riadnom hracom čase sa skončil nerozhodne 2:2, a muselo sa predlžovať.  Vtedy nasledovali senzačné chvíle Sándora Kocsisa, ktorý dvomi prekrásnymi hlavičkami vybojoval pre Maďarsko postup do finále MS. Finálový zápas sa hral v Berne na Wankdorf štadióne. Súperom Maďarska bolo družstvo NSR. Reprezentačný tréner Maďarov Gusztáv Sebes čiastočne pozmenil zostavu, presnejšie útočnú formáciu. A to kvôli tomu, lebo po dvoch vynechaných stretnutiach do hry sa opäť prihlásil aj Ferenc Puskás. Či to bol dobrý zámer, či to bol správny ťah kapitána Sebesa – to je vlastne od roku 1954 neustále sa vracajúcou otázkou a témou v súvislosti s bernským finálovým stretnutím. Ešte aj dnes o tom viackrát a na rôznych fórach intenzívne diskutujú nielen futbaloví odborníci, ale aj fanúšikovia. Mnohí sú toho názoru, že nakoľko Puskás vtedy ešte nebol úplne v poriadku po zranení, nemal by nastúpiť na zápas. Maďarsko hralo v tejto zostave: Grosics – Buzánszky, Lóránt, Lantos – Bozsik, Zakariás – Czibor, Kocsis, Hidegkuti, Puskás, M. Tóth.

Czibor, ktorý pôvodne hrával v útoku na ľavom krídle sa presunul na pravú stranu namiesto Budaiho II, ten sa nedostal do základnej zostavy. Na ľavom krídle začal zápas Tóth. Nemecký tréner Sepp Herberger oproti stretnutiu v základnej skupine, keď Maďari vyhrali 8:3 až na šiestich miestach sa odhodlal k zmene v základnej zostave. Vlastne odvtedy túto zmenu futbalová odborná terminológia spomína ako Herbergerov trik, Herbergerova finta. Mnohí sú totiž toho názoru, že nemecký tréner vedome vybabral s Maďarmi na stretnutí v základnej skupine, a to tým, že vtedy postavil náhradné mužstvo.

V deň finálového zápasu v Berne výdatne pršalo. Tento fakt hral do kariet nemeckému mužstvu, ktoré bolo zásobené firmou Adidas, teda nemeckí hráči mali veľmi kvalitné kopačky, v ktorých sa pohybovali na mokrom teréne oveľa ľahšie ako ich súper. Kvalitná športová obuv mala veľký vplyv na výkon súpera maďarského mužstva, ba viacerí zastávajú názor, že práve tento fakt bol rozhodujúcim vo finálovom zápase v Berne. Inak finálový zápas MS sa pre Maďarov začal vynikajúco: Puskás i Czibor skórovali v priebehu 8 minút, ale v 19. minúte už bolo 2:2, po zásahoch Rahna és Morlocka. Tento stav trval až do 84. minúty. Vtedy Rahn zachytil prihrávku súpera, spravil kľučku doľava, vystrelil na bránu Grosicsa, ktorý zareagoval trocha neskoro. Nemci vyhrávali 3:2! Do konca stretnutia zostávalo už iba 6 minút… Puskás vsietil gól, ten však rozhodca Ling chybne neuznal pre postavenie mimo hry. A nasledoval záverečný hvizd arbitra, po ktorom deprimovaný Puskás zagratuloval Fritzovi Walterovi k zisku zlata na MS. Najsenzačnejšiemu maďarskému futbalovému mužstvu všetkých čias sa nepodarilo vyhrať majstrovstvá sveta!

Iba štyrikrát v legendárnej zostave

Podľa oficiálnych štatistík Zlaté mužstvo počas svojej neporaziteľnosti (14. máj 1950 – 4. júl 1954) v legendárnej zostave vybehol na trávnik iba v štyroch prípadoch: 17. mája 1953 v Ríme proti Taliansku, 15. novembra 1953 v Budapešti proti Švédom, 25. novembra 1953 v Londýne proti Anglicku a 11. apríla 1954 vo Viedni proti Rakúsku. Zlaté mužstvo ani v jedinom prípade neodohralo celý zápas v legendárnej zostave.

Zostavil a preložil: Béla Susla
Foto: www.fortepan.hu

    Related Posts

    15. august: Smrť kráľa Svätého Štefana
    Klavírny virtuóz Ferenc Liszt
    Kálmán Mikszáth a slovenskí rodáci