Ut, 21. mája 2024.

Novoročné zvyky a tradície v Európe

Koniec starého a začiatok nového roka sa už oddávna oslavuje po celom svete. Vo väčšine krajín sa už táto oslava nespája s prísnymi náboženskými pravidlami. Stanovenie presného dátumu sa už tiež nespája s konkrétnou polohou nebeských telies ako kedysi, ale je v súlade s kalendárnym rokom. Ľudia sa cez silvestrovskú noc zabávajú a lúčia sa so starým rokom symbolizujúcim pominuteľnosť. O polnoci zas vítajú nový rok symbolizujúci znovuzrodenie.

Na západe existuje viacero zvykov slúžiacich na rozlúčku so starým rokom a na privítanie nového roka. O polnoci sa na mnohých miestach otvoria všetky dvere domu, aby starý rok mohol dom opustiť. Totiž ak starý rok neodíde, nemôže vstúpiť nový rok. Na mnohých miestach sa organizujú zvučné zábavy, pripravujú sa typické sviatočné jedlá, a ľudia si dávajú novoročné sľuby. Je veľmi dôležité, čo sa s kým stane v prvý deň nového roka, lebo to bude pre neho príznačné po celý rok. Podľa povery všetko čo daný človek urobí, zje, alebo ako sa cíti na nový rok, bude na neho vplývať po celý rok. Po celej Európe je nový rok obdobím veštieb a kúziel súvisiacich s prísunom šťastia.

V niektorých škótskych dedinách zapaľujú sudy natreté dechtom a tie kotúľajú po uliciach. Týmto spôsobom symbolicky spália starý rok a môže vstúpiť nový rok. Podľa Škótov prvý novoročný návštevník prináša pre rodinu šťastie alebo nešťastie. Za výnimočné šťastie sa pokladá, ak prvý návštevník je vysoký muž s tmavými vlasmi prinášajúci darček.

image1Podľa Angličanov prináša nešťastie, ak kalendár je príliš skoro vyvesený, alebo ak sa skoro niečo napíše do novoročného diára.

Gréci po začatí nového roka si hneď natiahnu hodinky, aby tak dom požehnali šťastím. U nich je deň nového roka zároveň sviatkom Svätého Bazila Veľkého, ktorý je známy svojou láskavosťou. Grécke deti nechávajú na nový rok svoje topánky pri ohni v tej viere, že Svätý Bazil príde a naplní ich darčekmi.

Taliani si na nový rok obliekajú nové spodné prádlo a odev červenej farby. Svoje staré veci jednoducho vyhodia von oknom. Pre zabezpečenie šťastia a hojnosti si do peňaženiek vložia šošovicu, každý člen rodiny zapáli jednu sviečku a o polnoci zjedia dvanásť hroznových bobúľ.

Švédi ráno na nový rok odchádzajú na omšu. Večer trávia pri veľkej rodinnej večeri, ktorá sa podobá vianočnej večere.

Slováci vkladajú pod sviatočný obrus peniaz, aby boli v novom roku bohatí. Matky nakreslia medom na čelo svojich detí kríž, aby ich život bol sladký.

Podľa povery Litovcov, ak sa na nový rok naslepo odhodené topánky zastavia pri vchodových dverách, slobodné dievča v dome sa čoskoro vydá. Ak sa topánky zastavia pri niektorom rohu, dievča si ešte musí počkať na vydaj aspoň rok.

Bielorusi si svoje novoročné priania zapisujú na dvanásť maličkých papierikov. Keď hodiny začnú biť na polnoc papieriky zapália. Veria, že to želanie sa splní, ktoré je na nespálenom papieriku pri jedenástom bití.

Roš ha-šana je novoročný sviatok u Židov, ktorý je sviatkom pokánia a časom pre sebareflexiu. Židovskí veriaci sa v tento čas modlia a preskúmajú svoje vzťahy. Skúmajú čo robili zle v minulosti, aby to vedeli v budúcnosti napraviť. Zisťujú do akej miery počúvali božské prikázania, hľadajú zmierenie, spomínajú na Stvoriteľa a na stvorenie sveta a želajú si navzájom všetko dobré.

U Maďarov sa s novým rokom spája veľa ľudových povier, uvádzame len niekoľko. Kto na nový rok vstane skoro, bude celý rok skoro vstávať. Kto sa na nový rok umyje v studenej vode, bude po celý rok svieži. Kto sa v tento deň cíti slabý, alebo je chorý, bude celý nový rok chorľavieť. Kto má vtedy zlú náladu, bude smutný do konca roka. Kto si v ten čas neumyje svoje ruky, zostane špinavý celý rok. Kto si vtedy niečo z domu vydá, bude mať veľa výdavok. Keď vtedy príde do domu návštevník v zlej nálade, obyvateľov domu čaká po celý rok veľa smútku. Pohľad na prázdne vrecká, skrine či police na novoročný deň prináša chudobu na celý rok. Preto komory a vrecká sa musia naplniť, peňaženky musia obsahovať plno peňazí, aby to prinieslo šťastie. Nový rok sa neodporúča začať dlhmi, ale treba ich splatiť ešte v starom roku. Čo sa týka počasia, ak na novoročné ráno fúka studený vietor, môžeme očakávať dlhú a tvrdú zimu. Ale keď na novoročný deň je krásne slnečné počasie, bude bohatá úroda melónov.

Preložené z: Rosta Erzsébet: Újévi hiedelmek, szokások

    Related Posts

    Novoročné zvyky Maďarov na Slovensku
    Silvestrovské a novoročné ľudové tradície Maďarov
    „Večera pre šťastie“ a iné novoročné tradície