Pi, 12. apríla 2024.
Prečo sa spieva maďarská pesnička pred zápasom Fortuna Ligy?

Prečo sa spieva maďarská pesnička pred zápasom Fortuna Ligy?

Nedávno sa objavilo na internete video zo zápasu FC DAC 1904 Dunajská Streda-ŠK Slovan Bratislava, kde pred začatím zápasu fanúšikovia futbalového tímu FC DAC 1904 Dunajská Streda spievajú maďarskú pesničku. Na Slovensku v niektorých ľuďoch vzbudil tento čin odpor. Už na viacerých slovenských stránkach odzneli útoky a nechápavé otázky typu: Ako sa môže vôbec dovoliť, aby niekto na Slovensku spieval po maďarsky?

[highlight]Na Slovensku dlhodobo panuje priam hysterická nálada, ak zaznie na verejnosti maďarská reč, alebo rovno maďarská pieseň, či maďarská hymna[/highlight]. Automaticky vznikajú na internete negatívne komentáre a útoky, kde osočujú Maďarov, len preto, že sa vôbec opovážili ozvať sa na Slovensku po maďarsky.

Mnohým Slovákom pritom jednoducho chýba rešpekt a úcta voči inej kultúre a jazyku. Dlhodobo sa niektorí ľudia snažia presadzovať názor, že ak žijeme na Slovensku, tak sa môže rozprávať jedine po slovensky. Štátnym a úradným jazykom na Slovensku je skutočne slovenčina, ale to ešte neznamená, žeby mal každý komunikovať jedine po slovensky. Každý občan na Slovensku ma právo používať svoj vlastný materinský jazyk aj na verejnosti! [highlight]Prejavom maximálnej intolerancie, neznášanlivosti, a nekultúrnosti je, ak niekomu vadí vôbec počutie iného jazyka.[/highlight]

[highlight]Na kultúrny spôsobom zaspievania piesne v národnostnom jazyku, na kultúrny spôsob povzbudzovania svojho tímu na futbalovom zápase, má každý plné právo![/highlight] Každý občan Slovenskej republiky má právo slobodne používať svoj jazyk, pestovať svoju kultúru a tradície, a to aj na verejnosti.

Tým, že niekto žije na Slovensku, sa ešte nemusí vzdať svojich koreňov a svojej materinskej reči. Tým, že niekto žije na Slovensku, [highlight]sa ešte nemusí automaticky poslovenčovať, rozprávať sa jedine po slovensky, a vôbec stať sa Slovákom, keď ním v skutočnosti nie je.[/highlight]

FOTO: fcdac.sk