Ne, 23. júna 2024.

Ministerstvo vnútra nepozná vlastných občanov

„Ani tento rok nezaostávali rodičia v originalite mien pre svoje novorodeniatka. Posledné roky si držia prvé priečky najobľúbenejších mien stále „Emky“, „Sofinky“, „Ninky“ a u chlapcov „Jakubkovia“, „Adamkovia“ či „Miškovia“. Nájdu sa však aj takí rodičia, ktorí sa neuspokoja s klasickými slovenskými menami. Mená ich bábätiek potom vyzerajú akoby fantázia rodičov nemala medze. V iných krajinách sú to bežné mená, na Slovensku však pôsobia priam exoticky. Môžete stretnúť dievčatká, ktoré sa volajú „Boglárka“, „Virág“, „Chimamanda“ alebo „Anouk“. Chlapci rozhodne nezaostávajú a rodičia im dali do rodného listu zapísať „Bendegúz“, „Rock“, „Bálint“ a aj „Rolex“ (Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky).

Veľké rozhorčenie spôsobil výrok Ministerstva vnútra na tému súpisu krstných mien novorodeniatok za rok 2015. Podľa ministerstva totiž niektorí rodičia svojej fantázii medze nekladú, a aj preto si vyberajú mená ako „Boglárka“, „Virág“, či „Bálint“ (!). Popritom spomínané mená sú medzi Maďarmi veľmi rozšírené a pôvodom patria medzi tradičné maďarské mená.

Je teda priam zarážajúce ako osoby na takých vysokých postoch prejavujú maximálnu neznalosť a nekompetentnosť v danej problematike. To, že niekto v jednej rovine spomína tradičné maďarské mená s menami prevzatými z rôznych televíznych seriálov je len dôkazom toho, ako dané osoby nepoznajú históriu svojej krajiny a kultúru tu žijúcich menšín. Napriek tomu, že predkovia dnešných Slovákov žili stáročia v spoločnej krajine s Maďarmi, na Slovensku nie sú zvláštnosťou podobné výroky o Maďaroch.

Na Ministerstvo vnútra sa preto mnoho Maďarov obrátilo so sťažnosťou, na ktoré ministerstvo odpovedalo len stručným listom:

Dobrý deň,
chápem Vaše rozhorčenie, ale naozaj nám nešlo o to, niekoho uraziť. Vybrali sme tie mená, ktoré boli použité tento rok len pre jedno bábätko a keďže sú málo používané, pôsobia priam exoticky, to predsa neznamená, že nie sú krásne. Ďakujem, že ste obohatili môj rozhľad a upozornili ma na históriu a pôvod týchto mien.
Nechceli sme nikoho dehonestovať a už vôbec znevažovať.
Mrzí ma, že som Vás tým príspevkom rozhorčila…obzvlášť teraz, pred Vianocami. Verím, že nájdete v sebe aspoň trošku odpustenia a budete brať tú správu s nadhľadom.
Prajem Vám krásne Vianoce a úspešný nový rok.
S pozdravom J
Andrea Dobiášová
hovorkyňa Ministerstva vnútra SR

Hovorkyňa Ministerstva vnútra SR teda pokladá tieto mená len preto za exotické, lebo ich sama nepozná, ako aj preto, lebo nepatria medzi mená, ktoré by sa objavili aj v kruhu Slovákov. Zabúda však na fakt, že v spoločnosti tu žijúcej maďarskej menšiny sú tieto mená práve tak časté, ako u Slovákov mená Peter, Pavol či Ján. Už je len na zamyslenie jej záverečné skonštatovanie, že kvôli prichádzajúcim Vianociam máme podobné výroky a skonštatovania Ministerstvu vnútra odpustiť.

    Related Posts

    Bendegúz, Boglárka a slovenská spoločnosť