So, 20. júla 2024.

Maďarská dráma „Saul fia“ získala Oscara

V kategórii najlepší cudzojazyčný film získala Oscara maďarská dráma Saul fia (Šaulov syn)! Dráma, ktorá desivo zobrazuje holokaust bola favoritom kategórie.

Cenu za najlepší cudzojazyčný film na 88. ročníku udeľovania prestížnych cien Americkej filmovej akadémie získala
maďarská dráma Saul fia (Šaulov syn). Cenu prebral maďarský režisér filmu László Nemes Jeles, ktorý adresoval svoje poďakovanie a uznanie predovšetkým hlavnej postave filmu, ktorým je Géza Röhrig, ako aj celému filmovému štábu.

Aj v najtemnejších hodinách ľudstva je šanca, že sa v nás prebudí ľudský hlas,“ povedal Nemes Jeles počas preberania ceny.

Príbeh v Osvienčine sa nekončí happy endom. Film „Saul fia” je silný, tvrdý, šokujúci. Jeho predmetom je holokaust, ktorý je spracovaný z úplne nového pohľadu.

László Nemes Jeles

(Nemes Jeles László) sa narodil roku 1977 v Budapešti. Medzi rokmi 1989-2003 žil v Paríži. Počas svojich vysokoškolských štúdií študoval históriu, literatúru ako aj scenáristiku. Jeho krátky film s názvom Türelem (Trpezlivosť) získal cenu za najlepší krátky hraný film na 38. maďarskom filmovom festivale Magyar Filmszemle. Premiéra filmu bola na filmovom festivale v Benátkach (v kategórii krátky film), po ktorom bol na Európskej filmovej akadémii nominovaný na cenu najlepší krátky film.

Maďarská dráma Saul fia získala za posledné obdobie niekoľko prestížnych ocenení od amerických filmových organizácií. Potom ako dráma získala Veľkú cenu v Cannes, filmoví kritici prestížneho National Board of Review of Motion Pictures (NBR) ju vyhlásili za najlepší zahraničný film roka, podobne hlasovali aj filmoví kritici z Los Angeles, z New Yorku, z Bostonu, a z Washingtonu.

V histórii maďarskej kinemotografie bol maďarský film nominovaný na Oscara deväťkrát. Oscara získal maďarský film doteraz len raz a to v roku 1982 filmom Mephisto, režisérom filmu bol István Szabó.

Príbeh v Osvienčine sa nekončí happy endom. Film „Saul fia” je silný, tvrdý, šokujúci. Jeho predmetom je holokaust, ktorý je spracovaný z úplne nového pohľadu.

Film „Saul fia“ sa odohráva v roku 1944 v Osvienčime. Hlavná postava menom Saul (Šaul) je členom Sonderkommanda, a má za úlohu spaľovať telá mŕtvych. Medzi mŕtvymi telami však spozná svojho syna, a rozhodne sa všetko urobiť preto, aby mu dal poslednú úctu.

Hlavnú postavu Saula stvárnil básnik Géza Röhrig. Popri maďarských hercoch sa vo filme objavia v ďalších hlavných úlohách aj nemeckí, poľskí, americkí ako aj izraelskí herci. V samotnom filme počujeme rozprávať minimálne štyrmi jazykmi.

    Related Posts

    V západnom zajatí – Nyugati Fogságban
    Premiéra dokumentárneho filmu MUSZKAFÖLDÖN!
    MUSZKAFÖLDÖN: Unikátny dokument o Maďaroch zo Slovenska, ktorí prežili hrôzy sovietskych táborov