So, 20. júla 2024.

Öllös: Pri vyššej volebnej účasti maďarských voličov by sa SMK dostala do parlamentu

„Volebná účasť občanov maďarskej národnosti na sobotňajších parlamentných voľbách bola výrazne nižšia ako účasť občanov slovenskej národnosti čo spôsobilo, že politické strany očakávajúce hlasy Maďarov (predovšetkým Strana maďarskej koalície) dosiahli v porovnaní s minulosťou horšie výsledky“, povedal politológ László Öllös pri analyzovaní výsledkov parlamentných volieb.

„Nízka účasť voličov maďarskej národnosti mala mimoriadne zlý dopad pre SMK, ktorá sa opiera predovšetkým o hlasy tunajších Maďarov“, zdôraznil Öllös. Politológ poukázal na to, že síce z dvoch politických strán opierajúcich sa o hlasy občanov maďarskej národnosti (SMK a slovensko-maďarská zmiešaná strana Most-Híd) vyhrala v kruhu tunajších Maďarov jednoznačne SMK, ale ani toto jej nepostačilo na to, aby sa strana dostala aj do parlamentu.

“Bola potrebná schopnosť oveľa väčšej mobilizácie voličov, ale toto u SMK teraz chýbalo“, poznamenal Öllös a zároveň poukázal na to, že v porovnaní s výsledkami spred štyroch rokov stratilo SMK niekoľko tisíc hlasov, avšak si naďalej uchovalo svoje pevné voličské jadro. Keby volebná účasť jej voličov prekročila účasť slovenských voličov, strana by sa s veľkou pravdepodobnosťou dostala do parlamentu.

Strana Most-Híd v porovnaní s jej predchádzajúcimi výsledkami stratila na sobotňajších parlamentných voľbách oveľa viac hlasov ako SMK. Prejavilo sa to aj vo výslednom počte poslaneckých kresiel strany, k tomu sa zhoršil aj pomer maďarských poslancov strany Most-Híd v parlamente. Z jedenástich poslancov Bugárovej strany bude Maďarov v parlamente len sedem. „Strana Most-Híd ide dolu vodou, na druhých parlamentných voľbách dosiahla strana horšie výsledky ako na prvej, a teraz na tretej získala ešte horšie výsledky ako na druhej“, povedal Öllös.

Politológ označil výsledky víťazných strán jednoznačne za prekvapujúce. Poukázal na to, že sa do parlamentu dostali hlavne strany protestu, zároveň víťazstvom strany Mariána Kotlebu sa aj krajná pravica objavila v slovenskom zákonodarstve. Výsledky slovenských parlamentných volieb odzrkadľujú podľa neho hodnotové problémy, ktoré sa za posledné štvrťstoročie neustále zametali pod koberec.

V súvislosti so vzniknutým pomerom síl povedal, že tie sú veľmi vyvážené, a tak zostavenie vlády bude mimoriadne ťažké. Ako uviedol: „Nejaká vláda sa už zostaví, ale bude veľmi nestabilná“ a zároveň dodal, že dnes nemáme jednoznačnú odpoveď na otázku, či má väčšiu šancu na vznik menšie zoskupenie strán vedených Robertom Ficom, alebo zostavenie viacstranovej koalície pod vedením lídra opozičnej strany s najvyšším počtom hlasov. Politológ poukázal aj na to, že aj koalícia vedená Ficom by nebola až taká malá, jeden koaličný partner mu totiž nestačí, ba čo viac, ani hociktoré dve strany mu nepostačujú a tak je možné, že aj jeho koalícia by bola štvorčlenná.

Vzniknuté pomery síl po parlamentných voľbách ukazujú, že ak by Robert Fico odmietol zostaviť novú vládu a bude ním poverená opozičná strana s najvyšším počtom hlasov – Sloboda a Solidarita vedená Richardom Sulíkom, tak je šanca na vytvorenie iba takej šesťčlennej koalície, ktorej členom by boli strany Most-Híd aj SNS. O možnosti takejto koalície Béla Bugár povedal, že by to len veľmi ťažko vedel zdôvodniť svojim voličom, pritom ale dodal: nič nie je nevysvetliteľné. „Takáto konštrukcia je nepredstaviteľná bez SNS,… druhá strana mince ale je, ako by dokázala takáto vláda fungovať, keďže vyzerá, že vzniká rivalita medzi stranami SNS, ĽS NAŠE SLOVENSKO a stranou SMER o voličov národniarov“. Öllös dodal, že síce tvár SNS sa v mnohých ohľadoch zmenila vďaka novému predsedovi strany Andrejovi Dankovi, avšak ostatné časti strany ostali nezmenené.

Na otázku, či je možnosť na vznik predčasných parlamentných volieb politológ povedal: je možná aj taká alternatíva, že za 30 dní od doby zverejnenia oficiálnych volebných výsledkov parlament neschváli novú vládu, avšak je viac pravdepodobné, že sa nová vláda zostaví, avšak takýmto spôsobom zostavený kabinet nebude vedieť naplniť svoje štvorročné funkčné obdobie.
Podľa politológa by predčasné voľby priniesli od aktuálneho stavu odlišné výsledky iba v takom prípade, ak by sa predtým o súčasnej vládnej zostave ukázalo, že je neschopná na reálne riadenie štátu. Avšak, ak sa ukáže počas rokovaní o zostavení vlády, že zainteresované politické strany nie sú schopné zostaviť novú vládu, to by nahralo do karát strane Mariána Kotlebu a posilnilo by to aj ďalšie podobné strany.

Preložené z originálu: Öllös: a magyarok nagyobb részvétele mellett bejutott volna az MKP.

    Related Posts

    „Slovenskí tvorcovia vlády“ (Na margo parlamentných volieb)
    Kálmán Petőcz
    Prezidentské voľby: ako volili Maďari a prečo
    Béla A. Kis: Reformovaná kresťanská cirkev na slovensku