Ne, 21. júla 2024.

Maďarský preklad 5000-stranového spisu o prípade Hedvigy Malinovej bol minulý týždeň zaslaný na Generálnu prokuratúru v Budapešti. Slovensko teda po desiatich rokoch teraz už aj oficiálne odovzdalo vyšetrenie tohto prípadu Maďarsku. Odteraz bude záležať už len na maďarských orgánoch, či rozhodnú o prevzatí trestného stíhania, a ak áno, či bude nasledovať súd, alebo sa prípad uzavrie.

„Pochopila som, že my tu už nikdy nebudeme mať pokoj….“ (o rozhodnutí Hedvigy Malinovej-Žákovej vysťahovať sa do Maďarska)

Generálna prokuratúra v Budapešti si zatiaľ vyžiadala dodatočné informácie o prípade, ktoré od slovenskej strany dostala behom tohto týždňa. Vyhodnotenie prípadu je ešte v procese, na rozhodnutie o prevzatí trestného konania sa ešte stále čaká. Slovenské orgány už prípad uzavreli. Ministerstvo vnútra ako aj Generálna prokuratúra oznámili, že odteraz patrí tento prípad Maďarsku.

Podľa Fica a Kaliňáka Malinová chcela zvrhnúť vládu

Hedvigu Malinovú prepadli dvaja holohlaví muži 25. augusta 2006, na ceste na Fakultu stredoeurópskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, kde sa ponáhľala kvôli štátniciam. Dvaja muži ju napadli kvôli tomu, že hovorila po maďarsky. Zobrali jej peňaženku a náušnice a zvalili do trávy v parku. Na blúzku jej napísali: „Maďari za Dunaj. SK bez parazitov“. Polícia vyšetrovanie tohto prípadu po dvoch týždňoch uzavrela s tým, že skutok sa nestal a vysokoškolská študentka si všetko len vymyslela, aby nemusela ísť na skúšku. Premiér Robert Fico ako aj minister vnútra Robert Kaliňák zašli však ešte ďalej, keď 12. septembra 2006 na tlačovej konferencii vyhlásili, že 23 ročná študentka chcela len zvrhnúť slovenskú vládu. Kaliňák mával blúzkou dievčiny v ruke a rozprával o tom, že písmo na blúzke patrí Malinovej, zároveň jej neukradli ani doklady, totiž na obálke, v ktorej od neznámeho odosielateľa dostala doklady naspäť, si sama nalepila známku.

Fico a Kaliňák: Skutok sa nestal (Záznam o tlačovej konferencii z roku 2006)

Touto tlačovou konferenciou sa začala 10 rokov trvajúca kalvária Hedvigy Malinovej, potom ako ju premiér Slovenskej republiky a minister vnútra obvinili z klamstva. Malinová bola v apríli 2007 obvinená z krivej výpovede. V septembri prebrala prípad Generálna prokuratúra s tým, že polícia počas vyšetrovania tohto prípadu zanedbala určité veci. Bol zriadený osobitný inšpekčný tím a  Peter Labaš, vtedajší dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského bol poverený vypracovaním znaleckého posudku. Od obsahu tohto známeho znaleckého posudku, v ktorom sa píše, že Malinová si do pery zahryzla sama, sa dištancovali viacerí odborníci uvedení v dokumente ako spoluautori.

Ani po 7 rokoch nedokázali nájsť jednoznačný dôkaz

Chronológia prípadu Hedvigy Malinovej:

25. august 2006 Neznámi páchatelia prepadnú Hedvigu Malinovú.
12.september 2006 Tlačová konferencia, kde premiér Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák označia Malinovú za klamárku. Polícia uzavrie prípad s tým, že skutok sa nestal.
30. november 2006 Voči Malinovej vznesú obvinenie z krivej výpovede.
Február 2012 Vláda Ivety Radičovej pripustila, že počas policajného vyšetrovania mohli byť porušené ľudské práva Malinovej.
December 2013 Malinová kvôli opakovaným útokom prijíma maďarské občianstvo a s celou rodinou sa odsťahuje do Maďarska.
Apríl 2014 Generálna prokuratúra vzniesla obvinenie voči Malinovej.
21. marec 2016 Na žiadosť Malinovej minister spravodlivosti Tomáš Borec odovzdáva vyšetrenie jej prípadu Maďarsku.

Štátna mašinéria namierená proti Hedvige Malinovej sa spustila na jar roku 2007, kedy z Kriminalistického a expertízneho ústavu rad za radom vychádzali  posudky o údajných klamstvách mladej ženy. Na úrade Generálnej prokuratúry zas prebiehali výsluchy. Boli predvolaní zamestnanci nitrianskej nemocnice, policajti pracujúci na prípade, spolužiaci a učitelia Hedvigy, dokonca aj údajní páchatelia, ktorí boli identifikovaní na základe popisu Malinovej. Avšak ani sedem rokov vyšetrovania nepostačilo na to, aby proti Hedvige našli jasný dôkaz. Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka viackrát vyhlásil, že prípad už bude uzavretý, väčšinou však len vtedy, keď sa takýmto spôsobom snažil vyvinúť tlak na vládu. Za jeho úradovania však k uzavretiu prípadu nedošlo.

Za vlády Ivety Radičovej sa prvýkrát zdalo, že tento nekonečný príbeh môže byť uzavretý, ak nie spravodlivým rozsudkom, ale aspoň kompromisom. Vo februári roku 2012 vláda pripustila, že mohlo dôjsť k  porušeniu ľudských práv Hedvigy Malinovej, keď toho času neboli vyšetrené okolnosti jej prepadnutia. Vláda Ivety Radičovej sa vtedy opatrne ospravedlnila, následne po čom Malinová stiahla svoju sťažnosť podanú v Štrasburgu. Onedlho však vláda Radičovej padla a stará garnitúra sa dala znovu do útoku. Minister vnútra Robert Kaliňák vyhlásil, že rozhodnutie vlády Ivety Radičovej uzavrieť s Hedvigou Malinovou zmier na Európskom súde pre ľudské práva považuje za „neadekvátne a škandalózne“. Minister vnútra nazval Malinovú vo viacerých rozhovoroch za notorickú klamárku. Takisto roku 2012 nariadila Generálna prokuratúra preskúmanie Hedviginho duševného stavu z augusta 2006 (vtedy už matke dvoch detí). Malinovú behom nasledujúcich mesiacov polícia viackrát vyhľadala doma, aby jej odovzdali predvolanie na psychiatrické vyšetrenie. V apríli roku 2014 Generálna prokuratúra vzniesla voči Malinovej obvinenie z krivej výpovede. Žaloba však neobsahovala v čom a kedy Malinová klamala, a ktoré jej tvrdenie ohľadom prepadnutia nezodpovedá pravde.

Obžaloba

Hedviga Malinová žila už v tom čase v Győri (Maďarsko). V decembri roku 2013 kvôli opakovaným útokom, ktorým musela čeliť na Slovensku, prijala maďarské občianstvo, a s celou rodinou sa odsťahovala do Maďarska. Už v Győri dostáva do rúk v poradí tretí znalecký posudok, ktorý vypracoval košický ortopéd Boris Lisánsky. Lisánsky považuje Hedvigin popis útoku za „nepravdepodobný a vykonštruovaný.“ Pre dozorujúcu prokurátorku Katarínu Sonderlich Roskoványi to bol posledný nevyhnutný argument, aby mohla vzniesť obvinenie z krivej výpovede voči Malinovej. Nitriansky Okresný súd odmietol obžalobu Hedvigy Malinovej. Generálna prokuratúra podľa sudkyne porušila Hedvigine právo na obhajobu a spravodlivý proces. Nezabezpečila preklad obžaloby a iných dokumentov do maďarčiny, hoci o to Hedviga ako občan Maďarska žiadala. Súd vrátil prokuratúre obžalobu naspäť.

Potom ako sa Malinová odmietla zúčastniť na pojednávaní, na čo mala plné právo, pojednávanie bolo odročené. Bezprostredne pred marcovými voľbami 2016 sa odchádzajúci minister spravodlivosti Tomáš Borec rozhodol, že prípad Hedvigy Malinovej odovzdá Maďarsku. Po desiatich rokoch kalvárie mladej ženy sa teda jej prípad dostal na prešetrenie k maďarským orgánom.

Preložené z originálu: Vrabec Mária: Tíz éve verték meg Malina Hedviget

    Related Posts

    Ďakovný list Hedvigy Malinovej
    Demonštrácia na podporu Hedvigy Malinovej
    Malina Hedvig
    Žena v spároch moci