St, 29. mája 2024.

Správy z monarchie: február 1868

Ako vyzerala tlač a spravodajstvo za čias Rakúsko-Uhorska? Ktoré udalosti a osobnosti zapĺňali prvé stránky dobových novín? Aké témy zaujímali vtedajších čitateľov? V nasledujúcej časti Vám chceme sprostredkovať výber z najzaujímavejších správ a článkov z obdobia Rakúsko-Uhorskej monarchie vybrané z maďarského týždenníka Vasárnapi Ujság.

Vasárnapi Ujság boli jedným z najpopulárnejších maďarských týždenníkov v 19. storočí. Noviny vychádzali medzi rokmi 1854 a  1921. Toto periodikum dodnes upútava nielen zaujímavými článkami ale aj bohatými ilustráciami. Cieľom novín bolo vzdelávanie a kultivovanie svojich čitateľov, pestovanie maďarského jazyka ako aj sprostredkovanie rôznych článkov a zaujímavostí z verejného a kultúrneho života. V redakcii tohto mimoriadne úspešného týždenníka pracovali najznámejší maďarskí spisovatelia, vedci  a novinári doby (napr. Mór Jókai, János Arany, Mihály Tompa, Arnold Ipolyi a mnohí ďalší). Ilustrácie a veľké množstvo rytín, ktoré nájdeme v jednotlivých častiach sú nesmierne vzácne a sú neoceniteľným obrazovým materiálom pre obdobie dualizmu. Mnoho z týchto obrázkov bolo totiž prvýkrát uverejnených práve v týždenníku Vasárnapi Ujság.

O čom písali noviny vo februári 1868?

pic01

„**(Kráľovské veličenstvá) prídu 5. februára večer okolo 7. hodiny. Na žiadosť Veličenstiev sa oficiálny banket nekoná. Minister vnútra, minister kultúry, hlavný vojenský veliteľ a starostovia bratských miest očakávali Veličenstvá v hale železničnej stanice. Vonku sa však zišlo veľké publikum a to aj napriek tomu, že pršalo až do 6. hodiny. Po príchode kráľovského páru ich pozdravilo hlasné „éljen“ (slov. „nech žije“ – pozn. red.), čo sa opakovalo aj na uliciach, hore až do Budínu. Ulice, ktorými prešli, boli vysvietené. – Kráľ mal oblečenú husársku attilu (maď. huszárattila; zbrojný kabátec – pozn. red.) a sivé nohavice, kráľovná zas čierne hodvábne šaty s vlečkou, maďarský typ mentieky (maď. mente; krátky ozdobný kožuch, ktorý nosili príslušníci vyšších spoločenských vrstiev – pozn. red.) a kalpag (pokrývka hlavy z kožušiny – pozn. red.).

** (Kráľovná) si dala niekoľko dní predtým pre seba objednať deväť maďarských časopisov.“

Ferenc_József_és_Erzsébet_királyné_1897-ben_1900-20

Alžbeta (Sissi) a František Jozef na návšteve v Budapešti.

pic02

„** (Fašiangy) dorazili vo veľkom aj do Pešti. Minulú nedeľu usporiadal Frohner svoj prvý maškarný ples v redute, ktorý oživilo veľké a veselé publikum. V stredu sa zas uskutočnil ples právnikov, ktorý je každý rok veľmi zaujímavým, s tak veľkou skupinou ľudí, že spočiatku nebolo miesto ani na tancovanie. Neskôr po zmenšení davu prebehla celá zábava v dobrej nálade a v peknom poriadku. Aj napriek predchádzajúcej žiadosti právnikov sa niekoľkí objavili vo fraku. Väčšina sa však ešte drží nášho tradičného národného odevu. A nevieme prečo by sa vôbec mal zahodiť.

V Kluži/Kolozsvár neboli fašiangy veľmi veselé usúdiac to z meštianskeho plesu. Ukázali sa tam dokopy tri dámy, aj tie už vydaté ženy; nebolo ani jedno slobodné dievča.“

Plesové alebo večerné toalety z roku 1868.

Plesové alebo večerné toalety z roku 1868.

pic04

„O ženení sa talianskeho korunného princa Umberta sa už hovorí dlhšie. Pred rokom sa rozprávalo aj to, že si chce zobrať za ženu tragicky zosnulú arcivojvodkyňu Matildu, dcéru arcivojvodu Albrechta. V prvý deň tohto mesiaca premiér Menabrea (Luigi Federico conte Menabrea; taliansky premiér medzi rokmi1867-1869 – pozn. red.) oficiálne oznámil talianskej komore parlamentu, že minister kráľovského domu Gualterio (Filippo Antonio Gualterio; taliansky minister vnútra medzi rokmi1867-1868 – pozn. red.) odcestoval 29. januára do Turína, aby požiadal vdovu janovskú princeznú o ruku jej dcéry v mene princa Umberta. Princezná Margaréta sa narodila 20. novembra 1851, a je dcérou janovského princa, brata Viktora Emanuela.“ (Na obrázku kráľovná Margaréta Savojská)

Matilde_de_Áustria-Teschen.5Pozn. red.:
22. mája 1867 sa stala tragická nehoda, pri ktorej rakúska arcivojvodkyňa Matilda utrpela ťažké popáleniny na celom tele, hlavne na tvári a na hlave. Podľa neoficiálnej verzie sa hovorilo, že Matilda potajomky fajčila vo svojej izbe, aj keď vedela, že jej otec s niečím takým nesúhlasí. Keď ho začula prichádzať, v panike si schovala zapálenú cigaretu za chrbát, od čoho nešťastnou náhodou vzplanuli jej muslínové šaty. Zomrela po necelých 14 dňoch plných utrpenia a bolesti vo veku 18 rokov. Matilda sa mala stať budúcou talianskou kráľovnou ako manželka vtedy ešte korunného princa Umberta Savojského.

    Related Posts

    Zlatý vek alebo útlak? Maďarsko-slovenské spolužitie v Rakúsko-Uhorsku (2. časť)
    Zlatý vek alebo útlak? Maďarsko-slovenské spolužitie v Rakúsko-Uhorsku (1. časť)
    Vymenovanie Gyulu Andrássyho za ministerského predsedu Uhorska