Ne, 21. júla 2024.

Príbeh slávnej Dobošovej torty

Podľa legendy slávny maďarský dezert – Dobošova torta (Dobostorta), vznikol vďaka malej chybičke, ktorej sa náhodou dopustil kuchársky učeň svetoznámeho maďarského kuchára Józsefa C. Dobosa. Mladík pri príprave maslového krému použil namiesto soli cukor, a tak sa zrodil dovtedy ešte neznámy sladký krém, ktorý sa stal základom aj menovanej pochúťky.

Dobos_C._József

József C. Dobos

Preslávená Dobošova torta nesie meno známeho maďarského cukrára Józsefa C. Dobosa. Dobos sa narodil sa v roku 1847 v Pešti do skutočnej kuchárskej dynastie. Kuchárskemu umeniu sa priučil najprv u svojho otca, neskôr u rodiny Andrássy. Svoju prvú predajňu lahôdok otvoril v roku 1878 v Budapešti, kde predával aj vlastnoručne vyhotovené jedlá. Recept na Dobošovu tortu vytvoril v roku 1884 a predstavil ju na výstave v roku 1885. Odvtedy sa táto úžasná sladká pochúťka preslávila po celom svete.

József  Dobos sa však nezaoberal len prípravou sladkých jedál, vo svojich predajniach ponúkal aj rôzne druhy potravín: špargľu, hrášok, hľuzovky, husaciu pečeň, šťuku, tokajský ocot, či ocot na prípravu diviny. Dobos bol uznávaným odborníkom vo svete gastronómie a napriek tomu, že sa intenzívne zaujímal o prípravu slaných jedál, osud zariadil, že sa preslávil práve sladkým dezertom. Jeho vynález bol veľkou novinkou, totiž postupy, ktoré sa pri príprave tejto torty použili, boli dovtedy neznáme.

Dobos_C_József_Magyar–franczia_szakácskönyv_1881

Kuchárska kniha Józsefa Dobosa s názvom Magyar–franczia szakácskönyv (vydanie z roku 1883).

Dnes je pre nás maslový krém pri pečení samozrejmosťou, no v čase Dobosa ešte vôbec neexistoval: sladkosti sa plnili vareným krémom a zdobili sa šľahačkou. Maslo sa využívalo len na prípravu slaných jedál. Povráva sa, že slávny krém Dobošovej torty vznikol chybou kuchárskeho učňa, ktorý do maslového základu vložil namiesto soli cukor. Dobos krém ochutnal a pridal do neho ešte kakao. Z „pokazenej” masy sa tak zrodil základ slávnej Dobošovej torty. Samozrejme dodnes nevieme, či sa tento príbeh stal aj v skutočnosti, ale torta v každom prípade priniesla slávu svojmu majstrovi.

Dobošova torta sa stala lákadlom nielen kvôli svojej receptúre, ale aj kvôli svojmu výzoru, ktorý bol taktiež pútavý a unikátny. V tom čase sa pojmom „torta” označovali minimálne jednoposchodové, prezdobené sladké majstrovské diela a tak elegancia a jednoduchosť Dobošovej torty každého ohúrila. Výzdoba z páleného cukru na vrchu torty bol tiež element, ktorý dovtedy nikto takýmto spôsobom nepoužíval. Zaujímavosťou je, že pri výrobe tejto torty bolo pre Józsefa Dobosa dôležité ani nie to, aby upútala ľudí svojím vzhľadom, ale skôr to, aby bola ľahko prepraviteľná a vydržala čo najdlhšie. Toho času mali totiž kuchári k dispozícii len veľmi jednoduché riešenia na chladenie zákuskov a tort, a tak sa stávalo, že sa pri preprave roztopili a ich výzdoba sa zničila.

Na budapeštiansku výstavu s názvom Budapesti Országos Általános Kiállítás v roku 1885 sa prihlásil aj József Dobos so svojou tortou. Výstavy sa zúčastnil aj cisársky pár František Jozef I. a cisárovná Alžbeta-Sissi. Po víťazstve a obrovskom úspechu tejto cukrárskej novinky sa Dobošova torta rozšírila po celej Európe a József Dobos dostal veľké množstvo objednávok na túto sladkosť.

Onedlho sa táto torta stala nepostrádateľnou súčasťou slávností a plesov: na miestach, kde chýbala Dobošova torta, hostia priam udivene konštatovali nedostatky, ktorej sa organizátori dopustili. Keďže sa Dobošova torta vyvážala aj do zahraničia, hlavne do Berlína, József Dobos vymyslel aj veľmi praktickú drevenú škatuľu, ktorá zabezpečovala bezpečnejšiu prepravu.

sir-1

Pomník Józsefa Dobosa zdobený tortou, ktorá ho preslávila.

Ostatní cukrári sa za tú dobu neúnavne snažili rozlúštiť tajný recept Józsefa Dobosa, ale neúspešne. I keď cesto, maslový krém ako aj karamelovú  polevu sa im podarilo vyhotoviť, ale ak by chceli reprodukovať skutočnú Dobošovu tortu, museli by poznať aj presné množstvo jednotlivých ingrediencií, a tortu by mali vyhotoviť aj pôvodnou metódou, ktorú vymyslel slávny kuchár.

Ku koncu života sa József Dobos rozhodol darovať recept slávnej Dobošovej torty budapeštianskemu spolku cukrárov a výrobcom medovníkom (Budapesti Cukrászok és Mézeskalácsosok Ipartestülete) pod podmienkou, že ho sprístupnia každému záujemcovi.

József C. Dobos vydal aj niekoľko kuchárskych diel z nich najznámejšie sú:  Magyar–franczia szakácskönyv (Budapešť, 1881); Die Phantasie auf der Reise (Budapešť, 1904); Curiosa der Küche (Budapešť, 1909);  Geheimnis für Frauen (Budapest, 1912); Die Frau als irdischer Engel (Budapešť, 1914).

Recept Dobošova torta originál

Na prípravu torty s priemerom 22 cm potrebujem 6 piškótových plátkov.
Príprava piškóty: 6 žĺtkov dobre vymiešame s 5dkg práškovým cukrom, zo 6 bielkov a 5 dkg práškového cukru vyšľaháme tuhý sneh, zmiešame s vymiešanými žĺtkami, pridáme 10 dkg múky a 3,5 dkg roztopeného masla.
Príprava krému: 4 celé vajcia, 20 dkg práškového cukru, 23,5 dkg čajového masla (Teebutter), 3,5 dkg kakaa, 1,7 dkg vanilínového cukru, 3,5 dkg kakaového masla, 1 tablička čokolády (20 dkg).

4 vajcia vyšľaháme na ohni s práškovým cukrom, keď je masa teplá, odstavíme ju z ohňa a dovtedy ju miešame, kým nevychladne. Maslo dobre vymiešame a pridáme vanilínový cukor, primiešame roztopené kakao a kakaové maslo, a napokon aj roztopenú tabličku čokolády. Masu zmiešame s vychladenou vaječnou zmesou a po dôkladnom premiešaní vznikne krém, ktorý natrieme na pripravených 5 piškótových plátkov, posledný plátok obalíme karamelovým cukrom. Tortu rozkrojíme na 20 častí.

Preložené z originálu: Egy recepthibának köszönhetjük a Dobostortát?

    Related Posts

    Tradičné maďarské vianočné jedlá aj s receptami!
    Obľúbené jedlá slávnych maďarských spisovateľov (3.časť)
    Obľúbené jedlá slávnych maďarských spisovateľov (2.časť)