St, 29. mája 2024.

Pellegrinimu vadia maďarské nápisy

29. novembra uverejnil premiér Peter Pellegrini na svojom Facebookovom profile fotku, ktorú mu podľa jeho slov poslal „jeden vodič”. Na fotke je vidieť dopravnú tabuľu na ceste č. I/63 niekoľko kilometrov pred Šamorínom, kde „neznámi páchatelia” uverejnili (aj) maďarské nápisy miest Šamorín a Bratislava.

Následne sa premiér rozhodol okamžite konať a zdieľal na svojej facebookovej stránke svoje pohoršenie nad týmto činom a zároveň požiadal ministra dopravy Árpáda Érseka, aby dal maďarské nápisy odstrániť. Vo svojom statuse písal nasledovné:

„Dnes som dostal od jedného vodiča správu s touto fotografiou. Okamžite som požiadal ministra dopravy, aby zjednal nápravu. Nebudem takéto veci tolerovať a nedovolím, aby sa takýmto spôsobom porušoval zákon a niekto sa nás snažil provokovať”.

Menovaný status bol medzitým (z nezistených dôvodov) odstránený, preto kolovali aj také správy, že ide o fotomontáž. Slová premiéra však skutočne odzneli v tejto podobe, o čom svedčí mnoho screenshotov, ktoré stihli čitatelia ešte včas spraviť, keď zastihli toto zdieľanie.

Neznámi aktivisti, ktorí na dopravnú tabuľu nalepili aj maďarské názvy miest chceli týmto spôsobom upozorniť na chýbajúce maďarské nápisy v tých regiónoch južného Slovenska, kde žije veľký počet Maďarov a kde na to má daná menšina plné právo.

Maďarská karta je vždy po ruke

Môžeme len hádať, prečo mohol slovenský premiér vytiahnuť starú dobrú maďarskú kartu, ktorá sa už mnohým politikom pred ním osvedčila. Je ale viac než isté, že status zdieľal z dôvodu, aby vyvolaná hungarofóbia potlačila aktuálne témy a vážne problémy v štáte.

Premiér sa však prerátal, ľudia totiž reagovali úplne inak než očakával a namiesto nacionalistických nenávistných komentárov sa strhla búrka kritiky na jeho osobu nielen od tunajších Maďarov ale aj Slovákov.

Mnohí reagovali argumentom, že dvojjazyčné nápisy na južnom Slovensku nie sú jedny z najdôležitejších vecí v ktorom by mala slovenská vláda urgentne konať, iní poukazovali na pozitívne príklady dvojjazyčných tabúľ v Maďarsku, kde žije niekoľkonásobne menší počet Slovákov než Maďarov na Slovensku. Pre porovnanie: Slováci sú v Maďarsku štvrtou najpočetnejšou menšinou –  29 647 obyvateľov (0,3%), Maďari sú na Slovenskou najväčšou menšinou – 458 467 obyvateľov (8,5%).

Tak či onak, bolo len veľmi málo ľudí, ktorí jeho „pohoršenie” zdieľali. Premiér tak po dvoch hodinách svoj status odstránil, dodávame bez toho, aby poskytol nejaké relevantné vysvetlenie na zmenu svojho názoru.

Dvojjazyčné tabule nesmú byť problémom

Na situáciu reagovala aj skupina aktivistov hnutia Dvojjazyčné Južné Slovensko (Kétnyelvű Dél-Szlovákia): „Peter Pellegrini osobne rozkázal aby odstránili a „očistili” dopravnú tabuľu pri Báči od maďarských nápisov. O tomto pridal aj príspevok na jeho facebookovej stránke, ktorý už medzi časom odstránil. Očividne pánovi predsedovi vlády nevadí, že predseda Národnej rady je podvodníkom, že naša vláda je prepojená s mafiou. Podľa pána premiéra na Slovensku jediným problémom a provokáciou sú len a len maďarské nápisy.“

Skupina požiadala každého, aby zdieľaním uverejneného obrázku protestovali voči dlhodobej eliminácii (vylúčeniu) tu žijúcich menšín. Aktivisti hnutia Dvojjazyčné Južné Slovensko odkázali premiérovi nasledovné: „Pán premiér, máme právo na dvojjazyčné tabule, máme právo na úctu a áno, máme právo na používanie svojho materinského jazyka”.

Minister dopravy Árpád Érsek odmietol komentovať prípad. Cez víkend boli maďarské nápisy z dopravnej tabule odstránené.

    Related Posts

    Čo by prinieslo obnovenie Rakúsko-Uhorska?
    Zdvojjazyčnili železničnú stanicu v Dunajskej Strede
    železničná stanica Dunajská streda
    Prečo môžu mať obce dvojjazyčné tabule, ale železničné stanice nie?