Aliancia dosiahla oveľa väčší úspech, než očakávala


Strana Aliancia-Szövetség sa posilnila na miestnej aj krajskej úrovni. Predseda strany Krisztián Forró si myslí, že na tom by sa malo stavať aj počas budúcich parlamentných volieb.

Predseda strany Aliancia-Szövetség po spojených komunálnych voľbách vyjadril radosť nad tým, že strana ďaleko prekročila ten úspech, ktoré sa predpovedalo ešte pred voľbami. Forró si myslí, že je obrovským úspechom, že namiesto doterajších 42, bude mať Aliancia viac ako 50 poslancov v krajských zastupiteľstvách, a to aj v takých okresoch, kde doteraz žiadnych nemali. Predseda Aliancie sa poďakoval každému členovi komunity, že pomohol udržať a posilniť tieto bašty. Forró vyzdvihol aj výsledky Józsefa Berényiho – kandidáta na post predsedu Trnavského samosprávneho kraja, ktorému sa podarilo získať dvojnásobný počet hlasov, ako pred piatimi rokmi (viac ako 36-tisíc hlasov).

„Výsledok Józsefa Berényiho a maďarskej komunity je viac ako 21 percent, teda viac ako je podiel Maďarov žijúcich v Trnavskom kraji. Toto sú také základy, na ktorých môžeme a aj budeme stavať, aby sme mohli získať podobné výsledky aj počas parlamentných volieb, a aby naša komunita mala zastúpenie aj v slovenskom parlamente. Aby sa nemohlo stať, že sa rozhoduje o nás, ale bez nás,“ zdôraznil Forró.

Podľa predsedu Alliance je viditeľné, že v rámci strany dosiahla najlepšie výsledky platforma SMK. Forró vysvetlil, že občania vnímajú a hodnotia pozitívne, že je jedno spoločné zastúpenie Maďarov, a je preto dôležité, aby sme rozmýšľali v rámci jednoty. Doplnil, že kandidáti, ktorí kandidovali ako nezávislí, ale za podpory Aliancie a vyhrali voľby starostov, napríklad Peter Kolek v Galante, či Krisztián Krommer v Sládkovičove, sú dôležitými baštami z pohľadu maďarskej komunity.

Forró naďalej považuje za základ etnickú politiku, súčasne však pripomína, že netreba zabúdať na ostatné národnosti. „Pre Alianciu je mimoriadne dôležité, že sme stranou regiónov. Dôveru, ktorú sme dostali od Maďarov žijúcich v regiónoch ako aj od iných národností, ukazuje, že sme na dobrej ceste, a je to správna cesta, ktorú sme si vytýčili,“ doplnil. V súvislosti s Galantou sa predseda Aliancie vyjadril, že mesto je okresným sídlom, kde vďaka Aliancie aj doteraz nastal pokrok v oblasti dvojjazyčnosti, ale zvolením Petra Koleka budú takéto kroky ešte účinnejšie aj v oblasti kultúry a školstva.

Preložené z originálu: Sokkal nagyobb sikert ért el a Szövetség, mint amire számított