Bárdos o spolupráci v Aliancii: Je treba odložiť egá bokom


Na tohtoročnom Gombaseckom letnom tábore (Gombaszögi Nyári Tábor) si mohli návštevníci vypočuť politickú diskusiu medzi predsedom CSEMADOK-u Gyulom Bárdosom a členom platformy Mostu-Híd a starostom Fiľakova Attilom Agócsom.

Gyula Bárdos a Attila Agócs diskutovali predovšetkým o tom, či sa už ukončil vzájomný spor v rámci strany Aliancia-Szövetség, ktorá vznikla zjednotením Strany maďarskej komunity (SMK), Mosta-Híd a hnutia Spolupatričnosť-Összefogás. Politici túto otázku obrátili najmä na krajskú a miestnu úroveň. Podľa ich slov pred nadchádzajúcimi komunálnymi voľbami v oblastiach príznačným väčšou maďarskou komunitou sa môžu vyskytnúť spory či hádky, tieto ale považujú za prirodzené. „Aký problém máme so sebou? Žiadny. Záleží to na danom kraji,“ uviedol na diskusii Bárdos.

Agócs doplnil, že v maďarskej komunite na Slovensku je dlhodobo silno zastúpené sebatrýznenie a zvýrazňovanie negatívnych výsledkov. Starosta Fiľakova to zdôraznil predovšetkým vo vzťahu k médiám. V tejto veci sa obaja politici zhodli. Podľa ich názoru je často výsledkom práce médií, že niektorí ľudia si „skočia do vlasov“, že sa vyzdvihujú neúspechy a následne sa z toho rozvinú debaty. „My vždy potrebujeme Moháč,“ podotkol Bárdos.

Obaja politici pokladajú konflikty za neoddeliteľnú súčasť politiky. Bárdos zdôraznil, že zmysel jednotnej maďarskej strany ukážu až parlamentné voľby. Na tento čas podľa jeho názoru by mali byť spory odložené bokom. Agócs doplnil, že by pomohol ráznejší politický líder vo vedení strany, snahy o to však vidí. „Je potrebná trpezlivosť, vyslyšanie toho druhého, odloženie ega bokom,“ povedal Bárdos.

„Súčasný stav je taký, ktorý sme tu ešte nemali. Maďarské politické strany predtým išli veľmi proti sebe. Ťažko sa im spolupracuje, ale výsledky potom ukážu. Je veľa nepriateľov vo vnútri aj vonku. Tu treba prekonať ego, stranícke záujmy, aby z toho mala úžitok maďarská komunita,“ vysvetľoval Bárdos. 

V súvislosti s poslancom OĽaNO Györgyom Gyimesim člen platformy Mostu-Híd Attila Agócs uviedol, že ho nepovažuje za autentickú osobu. „Skvelo jazdí na vlne, ktorá zachvátila svet. Cíti, že táto vlna ho môže povzniesť. Hraje rolu, aj preto je smutné, že časť maďarskej komunity mu uverila,” kritizoval Agócs. Zdôraznil, že platforma Most-Híd, pokým bude môcť, bude vystupovať proti tomu, aby Gyimesi hájil farby Aliancie.

Agócs na otázku, koho považujú za partnerov, vymenoval najmä mimoparlamentné strany ako KDH či Spolu. Zo súčasných vládnych strán spomenul Slobodu a Solidaritu (SaS). Bárdos zdôraznil, že s fašistami by nespolupracovali. „Ostatné rozhodne občan. Dôležité je, aby sme sa dostali do parlamentu,” dodal.

Preložené z originálu: Véget ért már a Szövetségben lévő ellenállás?