Diskusia Gyimesi a Forró: Budú mať Maďari politickú reprezentáciu v slovenskom parlamente?


Na tohtoročnom Gombaseckom letnom tábore (Gombaszögi Nyári Tábor) si mohli návštevníci vypočuť politickú diskusiu medzi predsedom Aliancie-Szövetség Krisztiánom Forróm a poslancom hnutia OĽaNO Györgyom Gyimesim. 

Predseda  Aliancie-Szövetség Krisztián Forró a poslanec OĽaNO György Gyimesi si za spoločný stôl sadli prvýkrát. Témou ich diskusie bolo to, či budú mať Maďari na Slovensku politickú reprezentáciu v slovenskom parlamente.

Politici debatu začali vývojom maďarskej politickej reprezentácie. Podľa Forróa je veľkým úspechom spoločná politická reprezentácia, no nie je to ešte koniec cesty. „Jednota nie je to jediné, pokým žiadna z národných otázok nie je riešená vo vládnom programe,“ uviedol Forró na diskusii. Gyimesi si myslí, že v záujme maďarskej komunity urobil viacero krokov a môže preukázať výrazné úspechy. Forró si naopak myslí, že veci, ktoré uvádza Gyimesi, boli predošlé iniciatívy.

Poslanec OĽaNO si myslí, že o strane Aliancia sa nedá rozhodnúť, kde ideologicky patrí a doteraz len vygenerovala spory. Podľa Forróa silnou stránkou Aliancie je jej ideologická rôznorodosť, a ideologické vojny nastali skôr vo vláde.

Politici diskutovali aj o inflačnom zákone. V tejto súvislosti Gyimesi uviedol: „Pre mňa rodiny stoja za všetky peniaze“. Podľa jeho slov opoziční poslanci útočia na zákon z dôvodu, že pre nich deti nie sú dôležité. Odmietol aj predošlú kritiku Aliancie, že by týmto zákonom brali peniaze samosprávam.

„Je veľmi dobré, že pomáhajú rodinám. Aliancia stojí na strane rodín. Čo však kritizujeme je to, že vďaka tomuto zákonu sú poškodzované samosprávy,“ povedal Forró s tým, že aj samosprávy bojujú s infláciou a zvýšenými výdavkami. Podľa jeho slov treba dávať pozor na to, ako pomáhame, že jednou rukou dávame a druhou berieme. Upozornil, že výdavková strana samospráv výrazne narástla. „Rodinám pomáhajme tak, aby sme pri tom neparalyzovali samosprávy,“ myslí si Forró.

Preložené z originálu: Gyimesi-Forró vita: Egy fecske csinál vagy nem csinál nyarat?