Na Slovensku nežijú Maďari?


V pondelok sa odohral kvalifikačný zápas medzi Slovenskom a Maďarskom v Budapešti. Slovensko-maďarské zápasy sú vždy plné emócií, nebolo tomu inak ani teraz. Lenže stalo sa niečo, čo maďarská komunita nečakala.

V slovenských médiách pretriasajú správy o tom, ako slovenskú štátnu hymnu na budapeštianskom štadióne maďarskí fanúšikovia vypískali. Táto téma patrí medzi najčítanejšie v slovenských médiách. O to viac je udivujúcejšie, akí neinformovaní ľudia sú pripustení k písaniu článkov.

Pred pár rokmi bolo ešte veľmi zaužívané, že slovenské média sa vôbec, alebo skutočne len okrajovo zaujímali o tu žijúcu maďarskú komunitu. Práve preto sa aj stalo, že mnohí Slováci boli presvedčení, že Slovensko je homogénna krajina, kde sú všetci slovenskej národnosti.

To „zaujímanie sa“ slovenských médií o maďarskú menšinu je naďalej rovnaké (ojedinele uverejnia článok o SMK a to je asi tak všetko), no zdá sa, že ich rétorika sa o dosť zmenila. Z článkov o kvalifikačnom zápase medzi Slovenskom a Maďarskom sa maďarská menšina mohla dozvedieť, že na Slovensku ani nežijú Maďari.

Nevedomosť alebo zámernosť?

Portál špor24.sk uverejnil článok s názvom „Škandál obrovských rozmerov: Slovenskí Maďari vypískali našu hymnu a to nie je všetko!”. Podľa autora článku na Slovensku žiadni Maďari nežijú. Sú to len Slováci, ktorí sa cítia byť viac Maďarmi ako Slovákmi (sic!).

Nevieme čo je príčinou tejto nevedomosti. Že osoba, ktorá používa titul „novinár” si nejako nevšimla (alebo nechce) všimnúť, že na Slovensku žijú státisíce Maďarov. V článku je konkrétne napísané: „Nie je žiadnym tajomstvom, že títo ľudia sa netaja tým, že sa cítia viac Maďari, ako Slováci. Potvrdilo sa to aj dnes.“ Táto formulácia sa neskôr objavila aj na iných internetových stránkach.

V komentároch Slovákov sme sa potom mohli stretnúť s názorom, že keď niekto žije na Slovensku je jednoducho Slovákom. Jedna vec je však národnosť a druhá  štátna príslušnosť. Prečo je pre niekoho problém, že niekto maďarskej národnosti sa cíti byť Maďarom? Prečo by sa mal vlastne cítiť Slovákom?

Kde sme to teda dospeli? Ešte aj v roku 2019 musia občania maďarskej národnosti čítať na Slovensku o tom, že maďarská komunita tu vlastne ani neexistuje. Sú to len Slováci, ktorí sa cítia byť Maďarmi!

Hovoria to pri tom tie slovenské média, ktoré hlásia otvorenosť, toleranciu ku každému národu a ku každej identite. Akurát len ku maďarskej tá tolerancia všemožne chýba.

Na záver už len malá otázka. Kvôli vypískaniu štátnej hymny slovenskí fanúšikovia po zápase s Maďarskom požiadali o asistenciu Veľvyslanectva SR v Budapešti. Preto sa pýtame, maďarská komunita sa kde môže sťažovať na falšovanie dejín a pretrvávajúcu násilnú dehungarizáciu?

Pretože tu žijúci Maďari musia dodnes čeliť hlbokej nevedomosti a nepochopeniu zo strany majoritného národa. Slováci dodnes odmietajú prijať fakt, že od Žitného ostrova po Medzibodrožie žijú Maďari, ktorí tu neboli dosídlení pred niekoľkými rokmi, ale majú tu korene a žijú tu stáročia.