Cisárovná Sissi v Bardejove


Obľúbená rakúska cisárovná Alžbeta-Sissi veľmi rada cestovala po svete a navštevovala rôzne krajiny. Medzi jej obľúbené destinácie patrili aj niektoré maďarské mestá v Uhorsku, kam sa vždy rada vracala. Počas svojich ciest sa pochopiteľne zakaždým dostala do centra pozornosti. I keď si ona sama nepotrpela na prehnaný záujem tlače a ľudí, žiaden jej výlet sa nezaobišiel bez toho, aby sa v danom meste z návštevy cisárovnej nestala veľká senzácia. Podobná situácia sa prihodila aj vtedy, keď cisárovná Sissi v roku 1895 strávila tri týždne v Bardejovských kúpeľoch. Dobové maďarské noviny Vasárnapi Újság informovali o tejto vzácnej návšteve aj svojich čitateľov. Uvádzame slovenský preklad pôvodného novinového článku s názvom A királyné Bártfán (Kráľovná v Bardejove).

Szegedi Maszák Viola: A királyné Bártfán (Kráľovná v Bardejove)

V roku 1895 strávila kráľovná Alžbeta tri týždne v Bardejovských kúpeľoch. Zdá sa, že do Bardejova chodila rada. Pokým ju nevyrušili rôzni zvedavci, neuzavrela sa ani pred okolitými ľuďmi. Často sa prechádzala k studni, kedy si sama niesla svoj pohár k prameňu Lobogó, ktorý sa odvtedy premenoval na Alžbetin prameň. Umyla sa už skoro ráno o pol šiestej a následne šla na prechádzku, vtedy vždy sama. Najčastejšie šla k miestu (nazývanom) Cseresznyés (vo význame „čerešňový sad“ – pozn.red.) a to čo najjednoduchšie oblečená. Často sa prechádzala bez klobúka a rukavíc s veľkým bielym alebo čiernym slnečníkom. Táto cesta bola v takýto skorý ranný čas pomerne ľudoprázdna a tak tu kráľovnú nikto nevyrušoval. Ak sa s niekým stretla počas prechádzky, na jeho zdvorilú poklonu odpovedala prívetivým pokývnutím hlavy. Výraz jej tváre bol väčšinou radostný a pokojný. So svojou štíhlou postavou a rýchlym spôsobom chôdze ešte aj v staršom veku pôsobila ako mladá žena. Takúto rannú prechádzku cisárovnej priamo v prírode zvečnila Ilona Barabás (viď obrázok v našej prílohe).

0013

Počas obedňajšej prechádzky ju väčšinou sprevádzal jej grécky predčítavač. Vpredu šlo Jej Veličenstvo vzpriamene, mladistvým pohybom a rýchlymi krokmi, jej grécky predčítavač šiel popri nej alebo za ňou, pričom je nahlas predčítaval grécke texty. Toto sa však konalo len v prípade krásnych slnečných dní. Kráľovná mimochodom uskutočňovala svoje prechádzky aj za daždivých dní, vtedy sa však len zhovárala s gréckym predčítavačom a ten jej nepredčítaval texty. Grécky predčítavač počas prechádzky držal knihu, na rukách niesol kabát, niekedy niesol aj zvrchník kráľovnej (t.j. vrchný kabátik – pozn. red.). Takúto scénu môžeme vidieť na fotografii Divalda, ktorú sme uverejnili v 38. čísle novín Vasárnapi Újság.

1k0a33o

Bardejovské kúpele. Tzv. Alžbetin-prameň a Hotel Deák (dnes Hotel Alžbeta).

V Hoteli Deák (Deák-szálló) vytvorili osobitný vchod k apartmánu kráľovnej, ktorý pozostával z veľkého salónu, malého budoir-u (ide o privátnu komnatu pre dámu väčšinou obsahujúcu jej šatník, prípadne posteľ a sedací nábytok – pozn. red.) a spálne. Schody viedli do príjemnej malej predsiene, kde si po prechádzke kráľovná odpočinula na malej zelenej hodvábnej pohovke. Táto pohovka je dnes majetkom Huga Maszáka. Všetky tri izby boli zariadené vkusne, ale nie prepychovo.  

Po obede o piatej hodine popoludní sa kráľovná prechádzala v sprievode grófky Mikes. V takýto čas sme mohli počuť rozhovor v krásnej a čistej maďarčine, keďže kráľovná sa zhovárala so sprievodkyňou po maďarsky. Spomenuli sme už, že grófka Mikes ako aj grécky predčítavač sa prechádzali väčšinou po pravom boku kráľovnej; na žiadosť Veličenstva. 

DSC_8008-678x1024

Starý oznam informujúci o liečivých účinkoch Bardejovských kúpeľov. Na plagáte sa dočítame, že Bardejovské kúpele majú priaznivé liečivé účinky na rôzne druhy ženských onemocnení, ako aj na žalúdočné a črevné ochorenia. Foto: Puntigán József.

Oratórium (t.j. časť kostola, oddelená miestnosť na modlenie – pozn. red.), ktoré bolo vyhotovené v kostole pre Veličenstvo, používal len sprievod, pretože kráľovná chodila na omše každú nedeľu do malej kaplnky pri Hoteli Deák, ktorú takisto zariadili pre ňu.

Špecifická vec sa udiala vtedy, keď kráľovná cestovala do Bardejova. Niečo sa stalo s kráľovniným kočom v Obišovciach (Abos), kvôli čomu sa dostavili do Prešova s 23-minútovým meškaním. Dvorný radca Claudy sa naľakane pýtal Otta, vedúceho železničnej trate Bardejov-Prešov, či vie dohoniť meškanie. Ott ho upokojil a následne sa vlak na malej železnici skutočne pohyboval takou nezvyčajnou rýchlosťou, že pri obci Hertník (Hertnek) chýbalo už len 5 minút k tomu, aby sa dostavili na vytýčený čas. Vtedy kráľovná zazvonila a privolala si Claudyho. Povedala mu, aby nesúril; nevadí, ak aj budú meškať pár minút. Vysvitlo, že kráľovná si preštudovala cestovný poriadok a všimla si, že vlak nejde zvyčajnou rýchlosťou a nechcela, aby v jej prípade spravili výnimku.

Nemala rada, ak ju sprevádzali a dávali na ňu pozor. Spočiatku ju sledoval detektív, a z diaľky policajt, ale akonáhle si ich cisárovná všimla, takou rýchlosťou zmenila svoj smer cesty, že sa nedalo vyrátať, kade pôjde. Najdlhšie prechádzky absolvovala buď sama, alebo s grófkou Mikes. Raz šla na Zborov, ale tým, že neinformovala o svojom príchode, nikto ju tam nečakal. Bolo už neskoro a jej sprievod sa už o ňu obával, keď v tom po ôsmej hodine večer sa cisárovná vrátila od ruín Zborovského hradu v sprievode grófky. Odtiaľ ich odviezol koč domov.

IN: Vasárnapi Újság, č. 40. (3. október 1898).