Hotel cisárovnej Alžbety-Sissi v Bardejove


Hotel Alžbeta, pôvodne nazývaný Deák Szálloda (Hotel Deák) bol postavený v 19. storočí. Tento hotel je známy tým, že v roku 1895 v ňom bola počas svojej trojtýždňovej liečby v Bardejovských kúpeľoch ubytovaná samotná cisárovná Alžbeta-Sissi, manželka Františka Jozefa I. V kúpeľoch dodnes stojí jej socha, ktorá sa vyníma v kúpeľnom parku pred hotelom Alžbeta. 

Cisárovná Sissi prišla do Bardejovských kúpeľov ako 58-ročná 1. júla 1895 a zotrvala tu do 22. júla. Do Bardejova pricestovala vlakom po novovybudovanej železničnej trati a ubytovala sa v Hoteli Deák. V hoteli bol pre cisárovnú vybudovaný špeciálny bočný vchod a bývala v izbe s krásnym výhľadom na kúpeľný areál. Prišla si sem liečiť nielen zdravotné problémy, ale aj dušu po úmrtí svojho syna Rudolfa, ktorý tragicky zahynul v roku 1889 (Rudolf trpel depresiami, 30. januára 1889 spáchal samovraždu zastrelením spolu so svojou milenkou).

3819

Henricha Hintza disciplinovanou pacientkou, ktorá dodržiavala liečebný režim. V rámci pitnej kúry mala naordinované pitie z kúpeľného prameňa Lobogó, ktorý sa dnes na jej počesť volá prameň Alžbeta. Okrem liečebných procedúr si vychutnávala počas pobytu v Bardejovských kúpeľoch aj krásy okolitej prírody a dokonca navštívila aj mesto Bardejov.

20160819_©FOTOŠOT_24861

Štýlový liečebný dom Alžbeta sa nachádza v kúpeľnom parku, vedľa budovy Balneoterapie, kde sa podávajú liečebné procedúry.  Liečebný dom bol komplet zrekonštruovaný v roku 2016. Základom bolo zachovanie pôvodnej farebnosti izieb, kde sa vynímali farby žltá a okrová. Všade sa použili prírodné materiály, podlahy a okná sú drevené. Pri reštaurácii sa spolupracovalo aj s akademickým sochárom, ktorý urobil odliatky na zachovanie pôvodných štruktúr a detailov. Naposledy sa hotel Alžbeta rekonštruoval pred 50 rokmi.

Hotel ponúka ubytovanie v dvojposteľových izbách, k dispozícii je aj apartmán zariadený v štýle Sissi.  Liečebný dom Alžbeta je prepojený s Balneoterapiou spojovacou chodbou a tým aj s ostatnými troma hotelmi – Astóriou, Ozónom a Alexandrom. Klienti ubytovaní v Alžbete sa stravujú v jedálni hotela Astória/Ozón.

3830

Budova je trojposchodová s výťahom. Hotel Alžbeta má vlastnú recepciu a priamo v budove sa nachádza aj soľná jaskyňa, ktorá je k dispozícii všetkým návštevníkom kúpeľov. Na prízemí liečebného domu sa nachádza Muzeálny apartmán Sissi a možnosť zakúpiť si rôzne darčekové predmety v štýle Sissi.

História Bardejovských Kúpeľov

Bardejovské kúpele patria medzi najstaršie kúpele s najdlhšou tradíciou poskytovania kúpeľných služieb. Koncom 19. storočia patrili k najprestížnejším a najlepšie vybaveným kúpeľom Uhorska a celej strednej Európy. Ich liečivá sila, priaznivá poloha a jedinečné prírodné a klimatické danosti lákali popredných predstaviteľov spoločenského, vedeckého a kultúrneho života a v neposlednom rade príslušníkov vysokej šľachty.

Prvá zmienka o Bardejovských Kúpeľoch je z roku 1247, keď uhorský kráľ Belo IV. (IV. Béla) daroval územie dnešných kúpeľov aj s prameňmi mestu Bardejov. Ľudia veľmi rýchlo spoznali liečivé účinky minerálnych vôd. Dobrá povesť Bardejovských kúpeľov sa rýchlo šírila, preto v roku 1505 vybudovali kabíny na kúpanie chorých, ktorí prichádzali zo širokého okolia. V roku 1777 postavili v blízkosti prameňov murovanú budovu s dvanástimi izbami pre pohodlie chorých. Liečivé výsledky prilákali maďarskú i poľskú šľachtu, čo malo veľký význam pre rozvoj kúpeľov.

BJ_sisi_8_IV_res

Pamätná tabuľa. Po rakúskej a uhorskej panovníčke Alžbete-Sissi je pomenovaný aj kúpeľný dom a minerálny prameň.

Chýr o kúpeľoch sa postupne rozšíril do celej Európy. Okrem okolitých návštevníkov, ktorí navštevovali kúpele len krátkodobo, väčšina hostí trávila v kúpeľoch tri až šesť týždňov. Boli medzi nimi i významné osobnosti ako rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleóna (1809), ruský cár Alexander I. (1821), poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského. Vrcholnou udalosťou bola návšteva a následný pobyt cisárovnej a kráľovnej Alžbety v roku 1895, ktorá odchádzala uzdravená, spokojná, telesne i duševne vyrovnaná a posilnená. Jej socha sa dodnes vyníma v kúpeľnom parku.

V roku 1795 bola podaná prvá písomná vedecká správa o výsledku analýzy dvoch najviac používaných bardejovských prameňov (Hlavného a Kúpeľného) prof. Pavlom Kitaiblom z Pešti. V tomto období sa využívalo 7 minerálnych prameňov. Bardejovské kyselky pokladal za jedny z najliečivejších vôd v Európe, vhodné na plnenie a export. Po ďalšej analýze Kitaibel navrhol indikácie kúpeľnej liečby. Podľa neho sa bardejovské vody hodia proti bolestiam hlavy, na liečenie kontraktúr, epilepsie, hypochondrie, ženských chorôb, podagry, močových kamienkov, žalúdočných chorôb. Aj Kitaiblova správa prispela k tomu, že sa Bardejovské Kúpele už koncom 18. storočia zaradili medzi najnavštevovanejšie kúpele Uhorska. Bardejovská kyselka sa začala plniť a exportovať nielen do Budapešti, ale aj do Varšavy, Berlína, Frankfurtu.

V prvej polovici 19. storočia zaznamenali Bardejovské Kúpele najväčší rozkvet. V krátkom čase sa postavil nový priestranný kúpeľný dom a niekoľko obytných budov. V tomto období sa využívalo už 13 minerálnych prameňov.

Informácie z: www.sme.sk; www.bardejovske-kupele.net; www.kupele-bj.sk