Mari Törőcsik: „Mala som krásny a bohatý život“


Bola obdarená mimoriadne silným speváckym hlasom, recitovať ale neobľubovala. Pre maďarskú kultúru ako aj pre milovníkov divadla však bolo veľkým šťastím, že Mari Törőcsik si napokon vybrala herectvo za svoje celoživotné poslanie. Obľúbená maďarská herečka zomrela po dlhej a ťažkej chorobe na jar tohto roku vo veku 85 rokov.

Mari Törőcsik sa narodila 23. novembra 1935 v obci Pély v Hevešskej župe. Zaujímavosťou je, že uzrela svetlo sveta pod menom „Marián Törőcsik“. Za podivným krstným menom stojí omyl úradníka, ktorý pri zápise jej mena urobil chybu a namiesto mena Mariann zapísal „Marián“. Narodila sa do katolíckej učiteľskej rodiny ako druhé dieťa z piatich.

Mari Törőcsik sa pôvodne pripravovala na hudobnú dráhu, chcela hrať na klavíri. Počas stredoškolských štúdii v treťom ročníku gymnázia sa však dozvedela, že v Budapešti sa nachádza vysoká škola, ktorá vychováva hercov, a tak sa napokon prihlásila do tejto školy. Na prijímačkách ale 17-ročnej mladej dievčine vysokoškolský učiteľ poradil, aby najprv zmaturovala a až potom prišla skúsiť šťastie.

Po maturitách bolo mladé dievča úspešne prijaté na Vysokú školu múzických umení (Színművészeti Főiskola). Mari sa však len málokedy objavovala na vyučovacích hodinách, totiž už ako druháčka na vysokej škole začala nakrúcať filmy. Režisér Zoltán Fábri hľadal dievča, ktoré by vedelo zahrať úlohu mladej sedliačky v jeho filme Körhinta (Kolotoč). Síce podľa pravidiel vysokej školy prvákov a druhákov inštitúcia nemohla uvoľniť kvôli nakrúcaniu filmu, v prípade Mari Törőcsik predsa spravili výnimku, lebo o uvoľnenie mladého dievčaťa z vyučovania požiadal sám režisér Fábri. 

Mari Törőcsik sa stala po nakrútení spomínaného filmu Körhinta v roku 1955 okamžite hviezdou. Rola mladej sedliačky zaujala mimo obecenstva domáceho filmového festivalu aj festival v Cannes. Film režiséra Fábriho následne nominovali aj na cenu Zlatej palmy. Potom už nebolo prestávky a pre Mari prichádzali filmové roly jeden za druhým! V roku 1959 získala Mari Törőcsik hlavnú úlohu v štyroch filmoch, tým sa stala najobsadzovanejšou maďarskou herečkou v tom roku.

Povráva sa, že režisér Fábri stojí aj za vznikom prezývky herečky. Vraj na jeho popud sa Mariann Törőcsik premenovala na Mari Törőcsik z dôvodu, aby obecenstvo si mladú herečku nemýlilo v tom čase veľmi populárnou maďarskou hereckou hviezdou Marianne Krencsey.

Divadelný úspech pre herečku prišiel v roku 1968, kedy Mari Törőcsik vynikajúco stvárnila rolu poľskej dievčiny v divadelnej hre Varšavská melódia. Mladá dievčina sa zaľúbi do sovietskeho vojnového hrdinu, láska ale zostáva nenaplnená kvôli tvrdej realite 1950-tich rokov.

Slovenských divákov očarila v snímke Dáždnik svätého Petra, ktorý je slovensko-maďarský koprodukčný film z roku 1958. Ide o adaptáciou rovnomenného románu významného maďarského spisovateľa Kálmána Mikszátha. Krásnu Veroniku si tam po boku Karola Machatu zahrala práve Mari Törőcsik.

Profesionálne úspechy umelkyne pokračovali aj v sedemdesiatich rokoch. Medzi jej najznámejšie filmové roly sa radí stvárnenie postavy prvej maďarskej opernej speváčky Rózy Déry Széppataki vo filme Déryné, hol van? (Kde ste, pani Déryová?). Za túto psychologickú drámu jej v roku 1976 na filmovom festivale v Cannes udelili cenu pre najlepšiu herečku. Mimo toho je držiteľkou mnohých maďarských ocenení, ako aj titulu národná umelkyňa. Koncom sedemdesiatich rokoch sa rozhodla na čas stiahnuť z hereckej scény, na ktorú sa vrátila až po dlhšej prestávke. Počas svojej kariéry oslnila v 176 filmoch, a objavila sa vo viac ako sto hereckých úlohách.

Mari Törőcsik si udržala svoj pôvab a šarm z mladosti až do vysokého veku. V živote považovala dve veci za najdôležitejšie. „Jednou je, že sme dostali život od Boha, a ten si musíme vážiť. Nech sa nachádzame v akokoľvek ťažkých životných podmienkach, život je dar. Tou druhou je láska. Aby sme vedeli milovať,“ uviedla kedysi populárna maďarská herečka. Mari Törőcsik zomrela 16. apríla 2021 po dlhej a ťažkej chorobe.

Preložené z originálu: Először a kamerák előtt, majd a színpadon is megtalálta hivatását Törőcsik Mari