Poradcovia lásky na začiatku 20. storočia v Budapešti


Aké rady dostávala mládež v oblasti lásky na začiatku 20. storočia? Z pohľadu dnešného človeka vyznievajú rady tzv. poradcov lásky (maď. szerelemtanácsadók) mimoriadne zvláštne. Zozbierali sme niekoľko perličiek na ukážku.

Skutočne sa vyznáš vo veciach lásky? Alebo aj tebe by sa zišlo niekoľko dobrých rád? Mládež žijúca na začiatku 20. storočia bola pomerne stratená na poli lásky, keďže balansovali na hranici dvoch svetov – moderného a konzervatívneho. Práve z tohto dôvodu uzreli svetlo sveta publikácie, ktoré sa snažili vzdelávať mladých ľudí vo sfére lásky a vzťahov a s tým spojených ďalších iných oblastiach. Učili napríklad to, ako sa starať o svoju pleť, aké darčeky darovať, aké dokumenty si treba pripraviť k svadbe a pod. Z dobových spisovateľov boli mimoriadne populárni Máté Dura a András Méhes, ktorí vo svojich dielach poskytli užitočné rady budapeštianskej mládeži. 

Teoreticky sa knihy tzv. poradcov lásky snažili naplniť potreby mladej a modernej generácie na začiatku 20. storočia. Prakticky však nerobili nič iné, len tlmočili očakávania vtedajšej spoločnosti vzhľadom k mladým ľuďom.

Dielo s názvom „Szerelmesek könyve“ (Kniha zamilovaných) bolo vydané okolo roku 1900 a jeho autorom je Máté Dura. Kniha sa zaoberá rôznymi oblasťami života zaľúbeného mladého človeka, a to napríklad etiketou, obliekaním, či meninovými pozdravmi. Osobitne sa venuje aj pravidlám darovania darčekov.

Publikácia podrobne píše o tom, že ak sa niekto pripravuje darovať darček, musí si byť vedomí toho, že jednotlivé farby a druhy kvetov majú rôzny význam. Ak napríklad darujeme niekomu pivóniu, tým odkazujeme, že „ty si moja prvá láska“. Darovanie slnečnice naopak nesie v sebe odkaz: „Nebuď samoľúby!“. Kniha teda upozorňuje mladých, aby si dobre dávali pozor na to, aké kvety vyberajú, lebo aj nechtiac tým môžu niekoho uraziť.

Kniha sa venuje osobitne aj tomu, ako sa ženy a muži majú starať o svoje telo. Tu sa dočítame informácie týkajúce sa starostlivosti o pleť, udržiavania čistoty zubov, ale napríklad aj to, koľko by mal zaľúbený človek spať. Čo sa týka starostlivosti rúk u žien kniha odporúča nasledovné: „Dáma, ktorá chce, aby boli jej ruky zamatovo hebké a snehobiele, si musí ruky večer starostlivo umyť, usušiť, natrieť trochou lenolinového krému, alebo poriadne namastiť čistou vazelínou, a túto masť niekoľko minút vtierať do pokožky“. Publikácia následne odporúča si dať na ruky jemnú koženú rukavicu a v nich spať až do rána.

Jednou z dôležitých etáp lásky je manželstvo, preto publikácia sa venuje aj tomu, aby predstavila proces zákonného manželstva. Kto sa chcel ženiť alebo vydávať, tu sa mohol dozvedieť, aké dokumenty potrebuje na uzavretie manželstva, a kde ich môže získať. Zaujímavá informácia je, že manželstvo bolo vopred ohlásené, a do 14 dní ho mohol ktokoľvek prekaziť, ak sa prihlási s informáciou, že pozná nejakú prekážku pre daný sňatok. Za pozornosť stojí aj nasledovný predpis: „Ak vdova chce uzavrieť nové manželstvo 10 mesiacov po smrti jej manžela…táto vdova musí úradným lekárskym potvrdením preukázať, že nie je tehotná“. To znamená, že tehotná žena sa vydávať nemohla.

V menovanej publikácii mimo toho nájdeme aj ľúbostné verše, citáty, ľudové piesne ako aj meninový index, aby zaľúbenec vedel, kedy oslavuje meniny jeho vyvolená. Mimo toho spomínané dielo Szerelmesek könyve slúžilo aj ako denník alebo vreckový diár, kde si dotyčný pán alebo dáma vedeli zapísať, akých udalostí sa zúčastnili v danom mesiaci a s kým sa zoznámili.  

Ak niektorí z mladých žien a mužov nebol zdatný v písaní listov, nápomocným sa mu mohla stať kniha od Andrása Méhesa s názvom „Szívek tolmácsa“ (Tlmočník sŕdc), odkiaľ mohol skopírovať ukážky listov. Táto kniha ponúka vzory listov takmer pre všetky situácie (napr. zoznamovanie sa, korešpondencia zaľúbených, korešpondencia pre nešťastne zamilovaných, sklamanie, hádka, žiarlivosť, rozchod). Kniha dokonca ponúka ukážky listov aj pre milencov.

Preložené z originálu: Brigitta Pályi: Szerelemtanácsadók a békebeli Budapesten