Pred 164 rokmi sa vydala Sissi za cisára Františka Jozefa


24. apríla 1854 sa vo Viedni zosobášili rakúsky cisár František Jozef I. a bavorská princezná Alžbeta-Sissi z rodu Wittelschabovcov. Iba 16-ročná mladá Sissi sa tak stala panovníčkou Habsburskej ríše namiesto svojej staršej sestry Heleny, mladý panovník sa totiž na prvý pohľad zamiloval práve do nej. Kvôli svojej slobodu milujúcej a neskrotnej povahe si však nedokázala zvyknúť na bezútešné prostredie zámku Hofburg vo Viedni, a tak sa pomaly aj v samotnom manželstve začala cítiť nešťastnou.

„Je pre mňa dvojnásobným šťastím, že som pri výbere svojej budúcej manželky počúvol svoje vnútorné pocity a zo srdca dúfam, že vo vynikajúcich vlastnostiach mojej nevesty nájdem šťastie svojho života.“ (cisár František Jozef I.)

dd095f111634d759cae0cf00abd0cc2dAlžbeta Amália Eugénia (ako znelo jej celé meno) uzrela svetlo sveta na Štedrý deň, 24. decembra 1837, ako druhá dcéra bavorského vojvodu Maximiliána Jozefa a vojvodkyne Ludoviky Vilhelmíny Bavorskej. Princezná pochádzala z vedľajšej, nesuverénnej vetvy rodu Wittelsbachovcov, teda nešlo o priamu kráľovskú vetvu, aj práve kvôli tomu si musela neskôr v Hofburgu vytrpieť časté ponižovania. Mimo toho o mladej Alžbete hovorili s pohŕdaním aj kvôli tomu, že  jej výchova ďaleko zaostávala za výchovou tých dievčat, ktoré boli predurčené stať sa manželkami panovníkov. Keďže Alžbeta ako tretie dieťa vojvodu Maximiliána Jozefa nemohla ani snívať o prestížnych pytačoch, aj preto ju rodina vychovávala oveľa liberálnejšie. Neskrotná a slobodu milujúca povaha Sissi sa neskôr stala vážnym zdrojom konfliktov na cisárskom dvore.

Stretnutie ako z romantického filmu

Život Alžbety sa v auguste roku 1853 sťa šibnutím čarovného prútika obrátil na ruby: princezná odcestovala spolu so svojou matkou do tradičného letného rekreačného strediska Habsburgovcov v Bad Ischl, aby sa zúčastnila zásnub rakúskeho cisára a svojej staršej sestry Heleny. František Jozef mal už vtedy 23 rokov, teda sa pokladal za veľmi zrelého na ženenie. Docieliť však u prvého muža Habsburskej dynastie, aby sa oženil, nebolo vôbec ľahké. Cisár najprv odmietol plánované manželstvo so saskou kráľovskou princeznou Sidóniou, od pruskej princeznej Anny zas naopak on dostal košom. Z tohto dôvodu sa ako jediné riešenie ukázal byť bavorský rod Wittelsbachovcov, ktorí boli jednak katolíkmi, a jednak sa považovali za tradičných spojencov Habsburgovcov.

Hochzeit1854

Ludovika Vilhelmína, matka Alžbety, teda mladšiu dcéru zavolala na spomínané stretnutie len ako vedľajšia postavu. Návšteva v Bad Ischl však nabrala nečakaný zvrat, keďže sa František Jozef zaľúbil práve do mladšej dcéry bavorského vojvodu. Panovník sa s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodol poviesť pred oltár práve 16-ročnú Sissi už v prvých dňoch ich stretnutia. So zmenou plánu napokon súhlasili obe dynastie. Manželstvo Sissi a Františka Jozefa sa teda uzavrelo z lásky, čo bolo v 19. storočí – a hlavne v prípade panovníka – mimoriadne zriedkavým javom.

fb70dfb3b146b323794e5c22456fba65--elisabeth--austrian-empireKeďže Alžbeta a František Jozef boli prvostupňovými bratrancami, museli požiadať povolenie na uzavretie manželstva aj od pápeža, avšak vzhľadom na význam a dôležitosť zväzku nenarazili na žiaden odpor. Oveľa väčšie problémy sa pre Alžbetu nastolili v marci 1854, kedy musela uzavrieť manželskú zmluvu, keďže veno bavorskej vojvodskej rodiny veľkosti 50 000 forintov (spolu so striebornými predmetmi v hodnote 700 forintov ) sa v prípade cisárskej svadby pokladalo za veľmi skromné.

Sissi sa snažili uchrániť od tejto nepríjemnosti ako aj od zlomyseľnosti viedenskej aristokracie, aj preto František Jozef pridal 100 000 forintov k venu svojej budúcej nevesty a ďalších 12 000 dukátov dostala od neho ako svadobný dar. Rakúska arcivojvodkyňa Žofia – matka Františka Jozefa, zas poslala svojej budúcej neveste šperky v hodnote 60 000 dukátov. Prípravy na svadbu však ukrývali ďalšie ťažké skúšky pre Alžbetu: na nátlak svojej budúcej svokry ju posadili do školských lavíc, aby sa jej správanie a vzdelanosť stali hodnými postu cisárovnej. Od leta 1853 sa Sissi medzi inými učila po francúzsky, po taliansky, oboznámili ju s dejinami Habsburskej ríše, respektíve získala také vedomosti, ktoré boli nevyhnutné počas predpísaných dvorných konverzácií. Manželstvo, ktoré bolo spečatené z lásky sa tak veľmi rýchlo stalo pre mladú Sissi utrpením. Jej útrapy znásobovalo aj to, že kvôli jej mladému veku s ňou zaobchádzali ako s dieťaťom.

Veľkolepý svadobný obrad

Rozlúčka Alžbety s Bavorskom sa uskutočnila 20. apríla 1854. Ženích privítal nevestu prichádzajúcu na lodi pri meste Linz, následne 23. apríla Alžbeta s veľkou pompéznosťou prišla do Viedne. Podľa dobových svedectiev, budúcu cisárovnú prijali s nevídanými oslavami. Sissi ťažko znášala rýchlo nadobudnutú popularitu a slávu. V nasledujúcich dňoch sa stále častejšia sťahovala do úzadia, kde často plakala.

V deň príchodu nevesty zorganizovali uvítaciu večer v zámku Hofburg. Na druhý deň, 24. apríla 1854 podvečer o 19:00 hodine sa uskutočnila veľkolepá svadba Františka Jozefa a Alžbety v Augustiniánskom kostole vo Viedni. Po svadobnom obrade nasledoval dvorný banket, následne viacdenná séria osláv. Na počesť uzavretia manželstva mladého páru dostalo amnestiu okolo 200 väzňov, zároveň novopečený ženích rozdal 200 000 forintov medzi provinciami Habsburskej ríše.

Preložené z: Tarján M. Tamás: 1854. április 24. | Ferenc József és Sisi esküvője Bécsben