Staré zimné fotografie z konca 19. storočia


Zimné obdobie má svoje špecifické často, hlavne v čase príchodu vianočných sviatkov. Nebolo tomu inak ani v období pred a po prelome storočia. Vtedajší ľudia sa rovnako tešili všetkému, čo ponúka toto ročné obdobie: zasnežené ulice, námestia a krajinky, rôzne druhy zimných športov, a napokon samozrejme Vianoce. Nasledujú krásne zimné zábery pochádzajúce z konca 19. a zo začiatku 20. storočia.

varosliget_korcsolya_nagy

Záber vznikol v zime roku 1905 na obrovskom verejnom klzisku v parku Városliget v Budapešti (Városligeti Műjégpálya). Pred otvorením klziska (29. januára 1870) bola časť jazera v mestskom parku Városliget každú zimu pretvorená na korčuľovanie, kde dámy a páni mohli zadarmo holdovať tomuto zimnému športu.

korcsolya_nagy

Skupina veselých mladých korčuliarok na klzisku v parku Városliget v Budapešti v roku 1910.

1916_agyu_nagy

Vianoce u vojakov na talianskom fronte v čase prvej svetovej vojny, na fotografii s húfnicou Skoda 30,5 Mörser (30,5cm mažiar vz. 11 bola rakúsko-uhorská superťažká húfnica používaná v čase 1. svetovej vojny).

19620

V týchto časoch bolo populárne nielen korčuľovanie, ale aj lyžovanie. Fotografia pochádza z územia Maďarska okolo roku 1920.

szlovakia_szankopalya

Raj pre zimné športy – Vysoké Tatry.

hoember_par

Vľavo: obrovský snehuliak na fotografii z roku 1917. Napravo: Mladík korčuľuje so svojou vyvolenou na fotografii z roku 1916.

karacsony_baba_nagy

Mladá mamička oslavuje Vianoce so svojím bábätkom. Fotografia pochádza z Budapešti z obdobia po prelome storočia.

karacsony_fa_kisfiu

Vľavo: Vianočná idylka v roku 1909. Vpravo: Chlapček pod vianočným stromčekom (fotografia z roku 1929). Usúdiac z množstva vianočných darčekov, rodičov chlapca nepostihla vážnejšie svetová hospodárska kríza.

Záber vznikol v zime roku 1905 na obrovskom verejnom klzisku v parku Városliget v Budapešti (Városligeti Műjégpálya). Pred otvorením klziska (29. januára 1870) bola časť jazera v mestskom parku Városliget každú zimu pretvorená na korčuľovanie, kde dámy a páni mohli zadarmo holdovať tomuto zimnému športu.

Zdroj: Dóra Bácskai: Nézd meg, milyen volt a békebeli Városliget! – Káprázatos téli képek a századforduló idejéből