Maďar Béla Lugosi sa preslávil ako najznámejší gróf Drakula


Americký herec maďarského pôvodu Béla Lugosi sa považuje za jeden z najlepších hercov, ktorý kedysi stvárnil rolu nesmrteľného grófa Drakulu. Patril do tej skupiny amerických hercov, ktorí stvorili Hollywood. Úspech na filmovom plátne však súčasne znamenal v jeho prípade aj tragédiu. Bol zaškatuľkovaný do roly Drakulu z hororových filmov, ktorého sa nikdy nedokázal zbaviť.

Béla Lugosi sa narodil ako Béla Blaskó 20. októbra 1882. Svoje umelecké meno Lugosi vytvoril z názvu svojho rodiska, mesta Lugos v Sedmohradsku (dnes Rumunsko). Jeho otec bol pekárom, ktorý sa na herecké ambície svojho syna prizeral krivým okom. Béla preto už ako 12-ročný utiekol z domu a zamestnal sa ako baník.

V roku 1913 sa stal členov maďarského Národného divadla (Nemzeti Színház). Počas 1. svetovej vojny bojoval ako dobrovoľník, za čias Maďarskej republiky rád sa zas aktívne podieľal na organizovaní divadelného zväzu. Po páde proletárskej diktatúry emigroval do Viedne, neskôr do Nemecka. Keďže sa ani tam necítil v bezpečí, napokon odišiel do Ameriky. 

Keď ešte neovládal jazyk, vystupoval s  hereckým skupinou, ktorú založili tamojší Maďari. Rolu v angličtine sa učil tak, že si slová foneticky zapisoval. Začiatkom 1920-tich rokov dostával stále viac úloh v divadle ako aj vo filmoch. Úspech mu priniesol rok 1927, kedy získal hlavnú rolu grófa Drakulu. Hra bola zahraná 500-krát, organizovalo sa celoštátne turné a hollywoodske štúdiá sa snažili využiť všetky potenciály, ktoré sa ukrývali v tomto príbehu. 

Rolu upíra mal inak pôvodne dostať herec Lon Chaney, ktorý sa pokladal toho času v žánri hororu za veľkú hviezdu. Kvôli smrti Chaneyho však rolu získal napokon Béla Lugosi. Film o grófovi Drakulovi z roku 1931 sa stal legendárnym. Zo spôsobu, akým Lugosi stvárnil grófa Drakulu, vznikol mýtus, ktorý žije dodnes.

Práve vďaka Lugosimu sa stal Drakula nesmrteľným ako strašidelná, no napriek tomu príťažlivá postava. Lugosi dokonale splynul so svojou rolou. Veľa jeho výrokov sa stalo odvtedy legendárnym. Takým je napríklad aj fráza: „Nikdy nepijem víno“. Mnohí nevedia, že Lugosi si sám vyrábal makeup, čím si pohneval renomovaného vizážistu filmového štúdia.

Po svojich prvých filmoch dostal viac zaľúbených listov od ctiteliek, ako samotný Clark Gable. Jeho meno bolo takou zárukou úspechu, že keď aj vystupoval vo vedľajšej role, jeho meno aj vtedy vycapili na plagáty. Úspech však v jeho prípade znamenal aj tragédiu. Nikdy sa totiž nevedel vyzliecť z roly slávneho Drakulu. Pomaly strácal samého seba až napokon sa z toho psychicky zrútil a sa stal aj závislým od drog.

Zomrel vo veku 73 rokov 16. augusta 1956. Bol taký chudobný, že jeho pohreb musel zaplatiť Frank Sinatra. Jeho najslávnejšia herecká rola ho však sprevádzala aj po smrti. Bol totiž pochovaný v kostýme slávneho Drakulu.

Preložené o originálu: Félelmetes, mégis vonzó szörnyeteggé változott Drakula szerepében a hányatott sorsú Lugosi Béla