So, 20. júla 2024.

Šialenstvo menom „Kalocsa“

Vyšívanie vo všeobecnosti má viac ako tisícročnú tradíciu. Najstaršou maďarskou ručnou prácou je korunovací plášť kráľa Štefana I., ktorého vyšívanie vôbec nezaostáva za novšími prácami.

Vyšívanie „Kalocsa“ sa datuje až od roku 1860. V maďarskom mestečku Kalocsa,  ktorého meno nesie aj známe vyšívanie, roľnícke ženyzdobili pre miestne obyvateľstvo  vankúše, plachty a rôzne iné bytové doplnky. Vyšívané ozdoby sa na odevoch,napr. na živôtiku, objavili až neskôr.

modelyVzory ornamentov sa najprv nakreslili  na látku modrou, alebo fialovou farbou. Kreslili ich manželky alebo dcéry stolárov, ktoré kvetinami zdobili na modro namaľované kúsky nábytku.

Koncom XIX. storočia bolo vyšívanie „Kalocsa“ čoraz populárnejšie. Prvotné motívy boli vyšívané bielou niťou, farebné výšivky sa objavili až po otvorení továrne na výrobu nití v roku 1912. Odvtedy sa  dali ľahko zohnať rôzne farby.

Od roku 1930 oblečenie roľníckych dievčat hýrilo pestrými  farbami. Čoraz viac úžitkových predmetov bolo  obohacovaných vzormi a farbami.  Zdobili sa prikrývky, posteľná bielizeň, obrusy, uteráky, utierky, záclony, vreckovky.

Počas druhej svetovej vojny sa dopyt po vyšívaných predmetoch výrazne znížil. Hlboké zmeny ku ktorým došlo, ovplyvnili spôsob života roľníkov, farebné vyšívané kroje sa pomaly dostávali do úzadia, aj keď staršie ženy ešte dodnes na nich lipnú.

Vyšívanie „Kalocsa“, ako aj zdobenie porcelánu má striktné pravidlá. Farba kvetov je vopred stanovená (ruža môže byť len červená, malé modré kvetinky len modré) a používa sa výlučne 15 farieb. „Nás neučil nikto“ – hovorí KovácsnéKirályIllus, „majsterka ľudového umenia“ – „to čo sme videli v kráse prírody, alebo vysnívali, sme pomocou šikovných rúk nakreslili, alebo vyšili na látky. Sú ľudia, ktorým sa táto farebnosť nepáči. Avšak mi sa pozeráme na farby prírody…“.

buttonZaujímavosťou je, že existuje aj tzv. „smutná Kalocsa“, kde sa používajú výlučne iba odtiene modrej a fialovej. Takto sa zdobili šaty žien, ktoré už boli vydaté, naznačujúc tým fakt, že sú už nedostupné.

V dnešnej dobe prežíva vyšívanie „Kalocsa“ obrovský návrat. Maďarský návrhári aplikujú tieto nádherné vzory na šaty, topánky, opasky, rukavice, čiapky, župany, tašky. Nechýbajú však ani náhrdelníky a náušnice.

V posledných rokoch sa tieto vzory tešia veľkej popularite. Inšpirujú sa nimi aj svetoví návrhári a návrhárky, a o úspechu vzoru sa môžete presvedčiť z našich ilustračných fotiek.

Barbara Szalai
Foto: Varga György / MTI

    Related Posts

    Svetové dedičstvo – vyšívanie „Matyó“