Ut, 18. júna 2024.

Železný minister

Slováci cestujúci do Budapešti väčšinou vystúpia na Východnom nádraží (Keletipályaudvar), a prvé verejné priestranstvo, na ktoré položia nohu, je Barossovo námestie (Baross tér). Len máloktorí  zo slovenských občanov však vedia, kto bola osobnosť, po ktorej je námestie pomenované.  Gábor Baross pôsobil v rokoch 1883 až 1892 na uhorskom ministerstve dopravy a spojov najprv ako štátny tajomník, potom ako minister. Je všeobecne považovaný za jedného z najúspešnejších ministrov všetkých uhorských vlád. Takmer niet maďarského mesta, alebo obce, ktorá by nemala po ňom pomenovanú ulicu alebo iné verejné priestranstvo. Baross, nazývaný „železný minister“, dobudoval a zjednotil železničnú sieť, dobudoval a zjednotil telegrafickú a poštovú službu, splavnil dolný tok Dunaja, zmodernizoval prístav vo Fiume (dnešná Rijeka). Značne tým prispel aj k nevídanému rozmachu priemyslu  a obchodu v Uhorsku koncom 19. storočia.

Hrobka Gábora Barossa

Hrobka Gábora Barossa

Málokto však vie, že Gábor Baross sa narodil v roku 1848 v dedinke Pružina v Trenčianskej župe do zemianskej rodiny, vynikajúco hovoril po slovensky. Svoju verejnú kariéru začal ako vyšší úradník Trenčianskej župy, neskôr sa stal poslancom uhorského snemu za ilavsko-púchovský volebný obvod. V ďalšom volebnom obdobízastupoval v sneme mesto Győr. Bol vysokého vzrastu a mal opálenú tvár, preto ho kolegovia v parlamente nazývali „tótszerecsen” – slovenský černoch. Vo svojej práci bol nesmierne náročný na svojich podriadených, preto ho mnohí nemali radi. Do šialeného pracovného tempa hnal však najmä seba samého. Pomerne mladý, 44-ročný, v rozkvete svojej kariéry, zomrel na infekciu, ktorú v návale svojej práce zanedbal. Je pochovaný v rodinnej hrobke v Klobušiciach pri Ilave.

Barossa právom môžu považovať za svojho aj Maďari aj Slováci. Napriek tomu trvalo takmer sto rokov, kým sa k nemu jeho rodná zem – i keď zatiaľ len veľmi opatrne – prihlásila. V Pružine po ňom pomenovali verejný park, v Klobušiciachodhalili na jeho hrobke dvojjazyčnú pamätnú tabuľu.Ilava a Győr, tedamestá, ktoré Baross zastupoval v uhorskom sneme, nadviazali družbu a každoročne si rôznymi kultúrnymi a spoločenskými podujatiami pripomínajú slávneho rodáka.

    Related Posts

    Kliatba Mateja Korvína a iné strašidelné príbehy spojené s Oravským hradom
    Polytechnik a vynálezca Kempelen a jeho slávny šachový automat
    János Esterházy
    Esterházy, ktorého hľadalo Gestapo aj KGB, vytrval aj v najkritickejších časoch