Ne, 23. júna 2024.

Medzinárodný úspech filmu Felvidék – Horná zem

Medzinárodná premiéra filmu Felvidék – Horná zem na Medzinárodnom festivale dokumentárneho filmu v Budapešti (Budapest International Documentary Festival) priniesla ovocie. V súťažnej sekcii poeticky nazvanej Let Us Be Free získal celovečerný debut režisérky Vladislavy Plančíkovej v konkurencii celovečerných filmov z celého sveta hlavnú cenu.

V dokumente o následkoch povojnového presídľovania obyvateľstva autorka citlivo a cez prizmu vlastnej rodinnej histórie nazerá na slovensko-maďarské vzťahy. Porotu budapeštianskeho festivalu však zaujalo aj netradičné spracovanie, v ktorom nápadito kombinuje postupy typické pre dokumentárny film s animovanými pasážami.

Okrem aktuálneho úspechu sa snímka Felvidék – Horná zem teší aj z ďalšieho unikátu – vďaka podpore fanúšikov a projektu tzv. Mobilného kina sa jej darí organizovať premietania aj mimo klasických kinosál po celom Slovensku. Technické zabezpečenie Mobilného kina tak aspoň na jeden večer znova oživuje staré dedinské kinosály, miestami projekcií sa však stávajú aj záhrady či kultúrne domy. Ocenený film môžu prísť organizátori premietnuť aj k vám! Všetky potrebné informácie nájdete na webstránke – www.hornazem.eu – alebo na facebookovom fanúšikovskom profile filmu!

unnamed

unnamed_10

    Related Posts

    V západnom zajatí – Nyugati Fogságban
    Premiéra dokumentárneho filmu MUSZKAFÖLDÖN!
    MUSZKAFÖLDÖN: Unikátny dokument o Maďaroch zo Slovenska, ktorí prežili hrôzy sovietskych táborov