Ut, 18. júna 2024.

Rákócziho kaštieľ v Borši

V bezprostrednej blízkosti slovensko-maďarských hraníc leží malá dedinka Borša (Borsi). Dominantou miesta je Rákócziho-kaštieľ , ktorý predstavuje ojedinelý komplex renesančného šľachtického sídla. V tomto krásnom kaštieli uzrel svetlo sveta 27. marca 1676 sedmohradské knieža a vodca protihabsburgského boja kurucov Ferenc II. Rákóczi (slov. František II. Rákoci).

image2

Busta Ferenca II. Rákócziho pred kaštieľom.

Rodný dom Rákócziho je štvorhranná, opevnená budova, s hrubými stenami so strieľňou, ktorá bola postavená na začiatku 17. storočia. Aj keď budova nadnes značne chátra, predsa ponúka pre návštevníkov veľký zážitok vstup do tej hornej miestnosti, kde toho času Ilona Zrínyi (slov. Helena Zrínska) priviedla na svet svojho malého syna. Spomienku na vznešeného kniežaťa uchováva tu prítomná busta Rákócziho ako aj pamätná tabuľa.

rakoczi

Ferenc II. Rákóczi (1676-1735).

Sedmohradské knieža, vodca protihabsburgského boja kurucov za slobodu.

Kaštieľ dal pôvodne postaviť Miklós Zeleméry Kamarás. V roku 1616 sa kaštieľ stáva majetkom rodiny Rákóczi. Okolo roku 1630 sa budova rozšírila, v tom čase sa medzi inými vybudovala severozápadná a južná nárožná veža, ako aj severné a južné krídlo paláca. Okolo poschodového hradného kaštieľa v tvare písmena U, vidíme dodnes pozostatky vodných priekov. Do kaštieľa sa vstupovalo zo západu cez kamenné premostenie vodnej priekopy, pričom pôvodne sa od vstupného portálu spúšťal padací most. Priekopy obkolesovali celý areál dvojpodlažného kaštieľa.

Pri hlavnom vstupe nechýbala padacia mreža. Popod kamenný portál sa vchádzalo na nádvorie, na ktorom stáli hospodárske budovy. Pre kaštieľ bolo typické množstvo renesančne zdobených okien (tieto okná ako aj dvere sú dodnes zachované), ktoré presvetľovali jednotlivé miestnosti. Tie vykurovali krbmi umiestnenými v rohoch miestností, taktiež renesančne vyzdobenými.

image5

Kaštieľ kedysi

V bezprostrednej blízkosti Borše sa nachádza maďarské mesto Sárospatak s krásnym stredovekým hradom rodiny Rákóczi. Hradný komplex v Sárospataku je však v porovnaní s Boršou krásne zrekonštruovaný, so stálymi výstavami a múzeom, a tak je vyhľadávaným miestom turistov. Oproti tomu rodisko Rákócziho v Borši je v zlom stave, a budova značne chátra, i keď by si zaslúžila oveľa väčšiu pozornosť.

Spracovala: Anita Radi
Zdroj: internet, sme.sk
FOTO: mek.oszk.hu

    Related Posts

    Hrdý hrad Krásna Hôrka
    19. november: Pamätný deň Svätej Alžbety z rodu Árpádovcov
    Bazilika sv. Štefana
    Bazilika sv. Štefana je v desiatke najviac fotografovaných stavieb