St, 22. mája 2024.

Uhorský kráľovský vlak na dobových fotografiách

Vlak, ktorý sa preslávil pod menom „miléniový dvorný vlak” (maď. millenniumi udvari vonat) bol darom tisícročného Uhorska panovníkovi Františkovi Jozefovi. Bol vyhotovený v roku 1896, pri príležitostí osláv tisícročnej existencie Uhorska. Týmto pompéznym vlakom mal pricestovať cisár František Jozef z Viedne, aby otvoril maďarskú výstavu. Luxusne zariadený kráľovský vlak pozostávajúci z piatich vagónov, však roku 1919 záhadne zmizol. Zachovali sa však dobové fotografie, ktorých autorom je György Klösz (1844-1913), na ktorých môžeme obdivovať bohato vyzdobený interiér kráľovského vlaku.

Vyhotovenie kráľovského vlaku iniciovalo riaditeľstvo Maďarských kráľovských štátnych dráh (maď. Magyar Királyi Államvasutak) roku 1894. Interiér jednotlivých vozňov mal spĺňať vysoké nároky, preto návrhom reprezentatívneho dizajnu interiéru nemohli poveriť hocikoho. Čestnú úlohu vypracovať návrh interiéru kráľovských vozňov získal Georg (Jiří) Stibral (1859 – 1939), riaditeľ Umeleckopriemyselnej školy v Prahe.

Kráľovský vlak pozostával z piatich vozňov. Jeden vozeň bol určený cisárovi Františkovi Jozefovi, jeden cisárovnej Alžbete-Sissy, dva vozne slúžili pre sprievod kráľovského páru, a jeden ako jedálenský vozeň. K piatim vozňom patrili ešte ďalšie dva vozne, ktoré slúžili ako kuchynské priestory.
Interiér vozňa cisárovnej Sissy, vyhotovený v štýle Ľudovíta XVI., žiaril neskoro-barokovou nádherou. Súčasťou jej vozňa boli predsieň, salón, spálňa, šatňa, kabínka pre služobníctvo, ako aj toaleta.

Naopak vozeň cisára, ako aj ďalšie tri vozne boli vyhotovené v neorenesančnom štýle. Vo vozni kráľa sa nachádzali predsieň, pobočný salón, kráľovský salónik, spálňa, dvorná lovecká kabínka a toaleta.

Dobový opis kráľovského vozňa

„Nábytok aj tu pozostáva z tkanín lemovaných tmavozeleným plyšom, a zdobeným ručne vyšívanými motívmi, záclony sú z najťažšieho tmavozeleného hodvábneho plyšu; odhaľujú sa nám vtkané ozdoby na lemovaní a bohaté výšivky, taktiež bohatá výzdoba na strednom poli stropu, a na dvoch bočných stranách tie najrozmanitejšie prekrásne práce.“
„Písací stôl nesie iniciálky jeho Veličenstva, nástroj na písanie, podobne ako elektrické lampy, a vetracie mriežky sú zo zlatého bronzu. Najviac očarujúcim sú však vykladané drevené dvere, steny, a vyduté rímsy. Na ich vyhotovenie sa použili nielen tie najvzácnejšie druhy drevín ako jaseň, orech, javor, tuja, eben, hruška, krušpán a dub, ale aj zlato, striebro, slonovina a perleť.“

(Vasúti és Közlekedési Közlöny; 1896. máj, č. 24)

Bohatá krytina vnútorných priestorov kráľovských vozňov, ako aj drevená krytina reštauračného vozňa pozostávajúceho z jedálne a fajčiarskeho kútika, boli vyhotovené v továrni na nábytok, ktorého majiteľom bol Endre Thék. Popri neorenesančných dekoratívnych prvkoch boli na drevenej krytine, ako aj na textíliách vo veľkej miere viditeľné aj tradičné maďarské motívy, predovšetkým na záclonách a na čalúnení. V kráľovskej kabínke sa nachádzali ozdobné predmety z manufaktúry Zsolnay, takisto s miléniovou ornamentikou. Na strope jedálneho vozňa boli zas viditeľné maľby Károlya Lotza (1833-1904), ktorý bol známym umelcom svojej doby.

Kráľovský vlak bol strážený na Nyugati pályaudvar (jeden z troch hlavných železničných terminálov v Budapešti), roku 1919 však záhadne zmizol. Podľa niektorých dohadov ho odvliekla rumunská armáda. Z kráľovského vlaku ostala jedine jeho ozdobná tabuľa z erbom.

Preložené z originálu: Horváth, Emese: Így nézett ki az elveszett királyi vonat

Pozrite si celú galériu:

Jeden z vozňov miléniového kráľovského vlaku

Jeden z vozňov miléniového kráľovského vlaku

Fajčiarsky salón

Fajčiarsky salón

Spálňa cisára Františka Jozefa

Spálňa cisára Františka Jozefa

Kráľovský salón

Kráľovský salón

Jedáleň

Jedáleň

Kráľovský salón

Kráľovský salón

Ozdobný predmet z manufaktúry Zsolnay v salóne

Ozdobný predmet z manufaktúry Zsolnay v salóne

Miestnosť určená pre dôstojníka

Miestnosť určená pre dôstojníka

Záclony v jedálni zdobené vyšívanými tradičnými maďarskými motívmi

Záclony v jedálni zdobené vyšívanými tradičnými maďarskými motívmi

Maľba na strope jedálne zobrazujúca boha vína Baccha od Károlya Lotza

Maľba na strope jedálne zobrazujúca boha vína Baccha od Károlya Lotza

Privítacia miestnosť určená cisárovnej Alžbete-Sissi.

Privítacia miestnosť určená cisárovnej Alžbete-Sissi.

Salón kráľovnej

Salón kráľovnej

Toaleta cisárovnej

Toaleta cisárovnej