Pi, 12. apríla 2024.

Katalin Karády: Ľudia ju milovali, Gestapo nenávidelo

Tajomná femme fatale Katalin Karády: Milovali ju tisícky mužov, jej filmy si získali obľubu širokej verejnosti. V histórii maďarskej kinematografie zaujala výnimočné miesto hereckým stvárnením vo filmoch ako „Valamit visz a víz“ (Niečo unáša voda) či „Halálos tavasz“ (Smrteľná jar). Katalin Karády ostala dodnes veľmi populárnou herečkou a jej legenda a kult sú živé v Maďarsku i po jej smrti. Osud krásnej herečky však sprevádzala nielen sláva, ale aj hrôzy druhej svetovej vojny…

Maďarská filmová hviezda Katalin Karády sa narodila 8. decembra 1912 v Budapešti ako najmladšia zo siedmych detí svojich rodičov. Vtedy sa ešte volala Katalin Kanczler. Päť rokov navštevovala zahraničné školy v Holandsku a vo Švajčiarsku. Keď dovŕšila 16 rokov vydala sa za daňového úradníka, ktorý bol o nej starší o tridsať rokov. Jej manžel Rezső Vargha si po čase sám uvedomil, že táto krásna žena nemôže ostať domácou pani a dokonca života len variť a upratovať v ich malom byte. O dva roky sa manželia rozvádzajú a Katalin začína budovať svoju kariéru filmovej hviezdy.

Rýchly posun v hereckej kariére

Novinár Zoltán Egyed bol ten, ktorý si Katalin a jej talent prvýkrát všimol. Toho času ešte nádejné mladé dievča spievalo v jednej kaviarni. Rozhodol sa, že mladú ženu vezme do opatery a bude sa venovať rozvíjaniu jej talentu. Práve Egyed bol ten, kto dal Katalin aj nové priezvisko „Karády“, s ktorým sa natrvalo zapísala do maďarskej filmovej histórie.
Roku 1939 nakrútila Katalin svoj prvý a zároveň najúspešnejší film s názvom „Halálos tavasz“ (Smrteľná jar). Postava nevinnej ale pritom skazenej Edit z nej spravila zo dňa na deň známu a obletovanú herečku. S piesňou s názvom „Ez lett a vesztünk“ (Toto bola naša skaza) úspešne zahájila aj svoju kariéru speváčky.

Kult a legenda Karády

Katalin Karády sa preslávila svojím jedinečným a nezameniteľným hlbokým hlasom. Jej piesňe ako „Gyűlölöm a vadvirágos rétet“ (Nenávidím lúku poľných kvetov), „Valahol Oroszországban“ (Niekde v Rusku), „Mindig az a perc a legszebb perc“ (Vždy tá minúta je najkrajšia), či „Ezt a nagy szerelmet“ (Túto veľkú lásku) sa stali veľkými hitmi a jej gramofónové platne boli obľúbené po celom Maďarsku. Jej meno bolo zárukou úspechu, a tak každým rokom nakrúcala viac a viac filmov. Len v roku 1942 natočila sedem filmov.

Kult osobnosti Katalin Karády charakterizuje elegancia. Nový štýl obliekania, ktorý reprezentuje Karády sa stáva veľmi obľúbeným medzi ženami. Herečka má i vlastného obuvníka a nosila len pre ňu špeciálne navrhnuté tašky a doplnky. Jedinečné klobúky, ktoré sú takisto súčasťou jej nezameniteľného štýlu, pochádzajú zo špeciálneho klobučníckeho salónu. Takzvaný účes-Karády sa stáva módnym hitom a v Maďarsku bol medzi ženami charakteristickou frizúrou 40-tich rokov. Karády má v tom čase neskutočne veľa fanúšikov. Vzniká viac ako 300 fanklubov herečky, čo bolo v tom čase skutočne vysoké číslo.

Katalin Karády spieva pieseň „Mindig az a perc a legszebb perc“ (Vždy tá minúta je najkrajšia

Kráska, ktorú neznášala cirkev a prenasledovalo Gestapo

Karády sa zo dňa na deň stala veľkou filmovou hviezdou. Ľudia ju milovali a obdivovali takým štýlom ako americké filmové hviezdy. Ženy napodobňovali jej charakteristický účes a jedinečný štýl obliekania. Karády sa stala symbolom tajomnej, zvodnej a zmyselnej femme fatale, a tým maximálne vynikla zo skupiny blonďavých bábik, na ktoré boli dovtedy ľudia zvyknutí, a ktoré viedli priečky v obľúbenosti. Jej hlboký, priam mužský tón hlasu pôsobil takisto nezvyčajne po obvyklom „fňukaní“ nevinných blondínok na filmovom plátne. Kvôli tejto nezvyčajnej aure, ktorá túto herečku obklopovala, sa stala veľmi neobľúbenou v kruhu cirkvi, ktorá ju za štýl, ktorý reprezentovala veľmi odsudzovala.

Karády sa však stala tŕňom v oku aj extrémnej pravice, ktorá toho času ovládala politické dianie. Jej stúpenci ju nenávideli a pokladali za židovského zapredanca, lebo Karády ukrývala a chránila Židov počas 2. svetovej vojny. Nezískala si ani dôveru ľavice, ktorá ju pokladala za príliš meštiansku a za typický príklad americkej hviezdy.

2016_06_22-13-12

Lásku Katalin Karády a Újszászyho spracoval roku 2001 Péter Bacsó vo filme „Hamvadó cigarettavég“ (Tlejúca cigareta).

Prenasledovaná Gestapom

Súkromný život Katalin Karády je opradený legendami. Veľmi známy je jej vášnivý vzťah s Istvánom Újszászym, ktorý bol toho času vedúcim spravodajskej služby. Život herečky sa zo dňa na deň zmenil roku 1944, potom ako Maďarsko obsadila nemecká armáda. Újszászi sa onedlho stáva nepriateľom v očiach Gestapa, ktoré ho začína prenasledovať. Milenci sa preto musia ukrývať, no čoskoro sú obaja zatknutí a obvinení zo zrady Nemeckej ríše. Újszászyho osud končí po tejto udalosti tragicky. Nemecká armáda ho odovzdáva sovietskemu vedeniu, po čom ho pravdepodobne odvliekli do Moskvy. Chýry o ňom sa po tejto udalosti rozchádzajú. Niektorí tvrdia, že bol popravení hneď po odvlečení, iní, že ešte určitý čas pracoval, potom sa ale stráca a pravdepodobne umiera.

Slávna herečka sa takisto ocitá v rukách Gestapa a od väzenia ju nemohli uchrániť ani vplyvní kamaráti a známi. Karády strávila niekoľko hrozných mesiacov vo väzení, kde bola týraná, mučená, a kde s ňou veľmi kruto zaobchádzali. Po vyslobodení sa už neodkázala zaradiť do normálneho života a jej psychický stav do konca života ovplyvnila táto trauma. Herečku veľmi poznačilo aj sovietskej zajatie, kde sa zároveň dozvedá, že milovaný Újszászy s veľkou pravdepodobnosťou zomrel.

karady_katalin

Herečka s nezameniteľným hlasom.

 

Odchod do zahraničia

Po vyslobodení z väzenia sa Karády natrvalo vzdáva hereckej kariéry aj divadla. 9. februára 1951 opúšťa Maďarsko a nepočuť o nej veľmi dlho skoro žiadne správy. Usadila sa v Brazílii, neskôr v New Yorku, kde bola vedúcou salónu s klobúkmi. Zvyšok života prežila v ústraní, väčšinou osamelá, nevyhľadávala svetlá reflektorov a nechcela ani to, aby o nej vyhotovili hocijaké fotografie. Exkluzívny rozhovor poskytla len roku 1973.
Kult Katalin Karády znovu ožíva koncom 70-tich rokov. Jej piesne sú opäť vydávané, vychádzajú jej životopisy a v kinách sa opäť premieta jej známy film „Halálos tavasz“. Domov sa však už herečka nikdy nevrátila. Zomiera v New Yorku 8. februára 1990.
Roku 2004 jej bolo posmrtne udelené ocenenie Világ Igaza (Pravda sveta), lebo počas krutej nadvlády nyilasovcov chránila a ukrývala židovských občanov.

Informácie z: Mult-kor; szineskonyvtar.hu

    Related Posts

    Kliatba Mateja Korvína a iné strašidelné príbehy spojené s Oravským hradom
    Polytechnik a vynálezca Kempelen a jeho slávny šachový automat
    János Esterházy
    Esterházy, ktorého hľadalo Gestapo aj KGB, vytrval aj v najkritickejších časoch