Ut, 18. júna 2024.

Maďari získali ďalšieho Oscara!

Maďarský krátky film s názvom „Mindenki” z dielne Kristófa Deáka a Anny Udvardy získal Oscara v kategórii „Najlepší krátky hraný film”! Po obrovskom medzinárodnom úspechu maďarského filmu „Šaulov syn“ sa tak môžu Maďari tešiť z ďalšieho víťazstva. 34-ročný režisér Kristóf Deák vo svojom ďakovnom prejave venoval oscarovú cenu predovšetkým deťom, ktoré boli hlavnými postavami jeho víťaznej snímky.

Maďarský krátky hraný film s názvom „Mindenki” (Sing) zobrazuje priateľstvo dvoch školáčok, ale jeho hlavným cieľom je poukázať na význam solidarity a boja proti útlaku, ako aj na dôležitosť hovoriť o nespravodlivostiach okolo nás. Podľa Kristófa Deáka je tento odkaz dnes oveľa aktuálnejším ako pred niekoľkými rokmi, kedy začal pracovať na filme. Povznášajúce posolstvo tohto príbehu, jeho pozitívne zakončenie, zdá sa silno zapôsobili aj na členov americkej filmovej akadémie.

20170227salma-hayek-deak-kristof-udvardy

Maďarskí režiséri Kristóf Deák a Anna Udvardy so Salmou Hayek a Davidom Oyelowom na oscarovom galavečeri.

K úspechu filmu do veľkej miery prispela prirodzená a spontánna hra dvoch hlavných detských hercov – Dorky Gáspárfalvi a Dorottye Haisz. Pri výbere hlavných postáv do filmu sa uskutočnili tri kolá, ktorých sa zúčastnilo celkovo 80 detí. Celkový proces trval tri týždne. Režisér o castingu poznamenal: „Dorka a Dorottya sa ocitli v pári v poslednom kole a boli úplne očarujúce. Hneď bola medzi nimi iskra.“ Obe sa venujú herectvu už od detstva, mimo toho navštevujú aj kaskadérsku školu, a práve tam sa stretli prvýkrát. Keď sa uvideli aj na castingu k filmu „Mindenki“, hneď pomysleli na to, aké by bolo super, keby práve ony dve získali rolu vo filme. Režisér Deák zistil už len počas nakrúcania, že dievčatá sa už spolu priatelia roky.

20170124deak-kristof-a-mindenki-ket

Režisér Kristóf Deák a dve hlavné postavy filmu Dorka Gáspárfalvi a Dorottya Hais.

Mimo skvelého hereckého výkonu dvoch dievčat treba osobitne vyzdvihnúť aj herecký výkon ďalšej kľúčovej postavy – maďarskej herečky Zsófie Szamosi, ktorá stvárnila rolu manipulatívnej učiteľky spevu, bažiacej len po úspechu.

image3

Maďarská herečka Zsófia Szamosi ako prísna učiteľka spevu.

Ako prezradil režisér Kristóf Deák, nápad pre oscarový film “Mindenki“ mu poskytol skutočný príbeh jeho švédskeho spolubývajúceho. Práve jemu sa totiž prihodilo, že keď ako desaťročný začal navštevovať novú školu, mohol tam nastúpiť do školského zboru aj bez toho, aby mal dobrý hlas. Po niekoľkých skúškach ho učiteľ povolal nabok, kde ho poprosil o to, aby len otváral ústa, ale nespieval nahlas. Po čase si všimol, že nie je sám, kto nespieva – zo stočlenného zboru približne polovica žiakov len imitovala spev. Keď sa o tejto veci dozvedela verejnosť, vypukol veľký škandál v škole a zbor bol rozpustený.

Čo ma najviac prekvapilo bolo to, aký je tento príbeh univerzálny. V Japonsku, Amerike a na ďalších iných festivaloch som dostal také reakcie od divákov, že podobné niečo sa prihodilo aj im“, povedal v jednom rozhovore Deák. Pomsta detí, a prekvapivý koniec filmu je však produktom samotného režiséra.

Zdroj: www.origo.hu