St, 22. mája 2024.

Maďarské medovníky očarili svet!

Len 4-minútové video prinieslo za krátky čas výrobkom značky Mézesmanna svetovú slávu! Ide pritom o jednoduché video natočené len mobilom, ktoré zachytáva zdobenie medovníka. Záber si už pozrelo viac ako 50 miliónov ľudí a boli úplne nadchnutí tým, ako autorka jednoduchým, hravým ale pritom profesionálnym spôsobom dekoruje drobný medovník prekrásnymi farbami a vzormi.

Judit Czinkné Poór je tou šikovnou autorkou, ktorá vyrába tieto prekrásne umelecké diela. Jej profil na sociálnej sieti Facebook má viac ako 400 000 followerov. Svoje videá zachytávajúce zdobenie medovníkov uverejňuje pod prezývkou Mézesmanna. Preslávilo ju spomínané 4-minútové video, ktoré si už pozrelo viac ako 50 miliónov ľudí po celom svete. V tomto videu zdobí medovník známymi ornamentmi a motívmi maďarského ľudového umenia.

Z ničoho nič ste sa dostali do centra pozornosti na internete. Bol to výsledok vopred premyslenej marketingovej stratégie, alebo len dielo náhody?

portre_0101Také niečo sa nedá vopred naplánovať. Za posledné roky som uverejňovala aj iné videá na Facebooku, ale ani jedno nedosiahlo takú pozornosť a popularitu ako spomínaný záber. Na stránke www.youtube.com som začala uverejňovať videá len neskôr. Nestojí za mnou jeden kompletný tím. Bola by som radšej, ak by som sa mohla venovať len tvorbe, lebo skutočne tvoriť sa dá len vtedy, ak pritom dokážeme vylúčiť okolitý svet – nemusím vybavovať telefonáty, odpovedať na emaily atď. Táto situácia však ešte nenastala. Treba urobiť veľa iných vecí, ktoré po zverejnení spomínaného videa má na starosti moja kamarátka, ktorá je mojou projektovou vedúcou a manažérkou.

Čo môže byť podľa vás kľúčom k popularite?

Neviem povedať, totiž skutočne nešlo o vopred naplánovanú vec. Na to by mohli odpovedať tí ľudia, ktorí moje video zdieľali. Myslím si, že v pozadí toho všetkého možno stojí to, že ľudia majú radi pekné veci, a zaujíma ich, čo sa ako vyrába.

Kedy ste si uvedomili, že sa stalo niečo výnimočné? Bola taká chvíľa?

Udivená som bola vtedy, keď za jeden deň si moje video pozreli 3 milióny ľudí. Ale ani vo sne by ma nebolo napadlo, že z toho napokon bude viac ako 50 miliónov videní. Tu by som poznamenala, že veľmi veľa ľudí ukradlo moje video a jednoducho uverejnili ho na svojej facebookovej stránke ako vlastné bez toho, aby tam označili prameň a autora. Aj na týchto stránkach dosiahlo moje video vysokú sledovanosť – viac ako 9 miliónov pozretí.

Kde si vás všimli skôr, doma v Maďarsku, alebo v zahraničí?

Stalo sa tak, že si moje práce všimli najprv v zahraničí, ale to mi nevadí. Mám rada Maďarsko a môj domov, myslím si, že máme prekrásne ľudové motívy, ktoré sa oplatí predstaviť svetu. Aj dnes mám väčšinu followerov zo zahraničia, ale dostávam mnoho povzbudení aj od Maďarov, za ktoré im aj touto cestou ďakujem. Dostávam veľa listov, veľa povzbudivých a ďakovných správ, respektíve veľa požiadaviek od médií. Listy som už dostala zovšadiaľ počnúc USA, cez Európu až po Áziu.

Aké boli vaše začiatky? Čo máme o vás vedieť?

Síce som vždy rada tvorila, ale dlhšie sa jednoznačne vo mne nesformulovalo to, čo by bola pre mňa práca snov. Vyskúšala som veľa kreatívnych vecí. V minulosti som sa zaoberala patchworkovou technikou, šitím, ale vyrábala som aj grafiky. Moja pôvodná profesia je maliarka porcelánu, ale v tejto sfére som pôsobila len zopár rokov. Zistila som totiž, že sedavá práca nie je pre mňa.  Samozrejme sedenie je nevyhnutnou súčasťou tvorivej práce, ale zdobenie medovníkov je predsa len niečo živšie. Mimo výroby medovníkov organizujem aj workshopy. Organizovanie workshopov, ich priebeh, ako aj samotná výučba je pre mňa veľmi vzrušujúcou činnosťou.

26734372_719502164914650_1342593980520012844_n
Prečo práve medovníky?

Medovníky som piekla na každé Vianoce, respektíve som príležitostne pripravovala priateľom torty vyzdobené cukrovými kvetmi. Jedna moja kamarátka v roku 2013  uvidela moje práce a ona bola prvá, ktorá mi poradila, aby som sa tým začala zaoberať, lebo mám na to talent. Bola ekonómkou, ktorá viedla jednu stavebnú firmu. Od nej prichádzali moje prvé objednávky. Medovníky najprv objednala pre svojich slovenských obchodných partnerov, neskôr pre amerických. Medovníky s maďarskými ľudovými motívmi mali veľmi pozitívnu odozvu, a ja som tak pokračovala v práci.

Z vašich pohybov vo videách srší neuveriteľná profesionalita. Koľko praxe je za tým?

Keď som spomínala, že som piekla medovníky na každé Vianoce, tak hovorím o posledných 20 rokoch. V podstate teda za zdobením medovníkov stojí 20 rokov praxe. Je k tomu potrebný cit ako aj talent, ale treba predovšetkým veľa precvičovať, precvičovať a precvičovať. Chyby robím aj ja, ale opravím to hneď, ak je na to príležitosť. Mimochodom aj v spomínanom videu robím opravy na jednom mieste, neviem do akej miery je to viditeľné.

Judit Czinkné Poór pracuje pri medovníkoch s úplne bežným cestom. Kúzlo nie je v recepte, ale v jej spôsobe výzdoby. Jej medovníky sú jedlé, ľudia ich však kupujú predovšetkým na pamiatku, či ako darček. Nedivíme sa, ide totiž o unikátne a skutočne umelecké diela.

Preložené z originálu: Molnár Viola Anna: „49 millió letöltés lett a vége” – a Mézesmanna sütemények alkotójával beszélgettünk