Existujú maďarské hudobné kapely na Slovensku?

2013-08-28_08-55

Áno, existujú. Ich pôsobenie je však rôzne. Keďže domáci hudobný trh maďarskej komunity na Slovensku je limitovaný, mnoho hudobných skupín, ktoré hľadajú širšie obecenstvo, sa orientuje na hudobný trh v Maďarsku. Niektoré kapely komponujú piesne nielen s maďarským textom, ale aj so slovenským, a tiež veľa skupín – predovšetkým tie, ktoré sa chcú vyhnúť jazykovej otázke – volia angličtinu.

Jedna z najvýznamnejších kapiel, ktoré sa presadili v Maďarsku, je Ghymes. Skupina, ktorá predstavuje charakteristicky svojské chápanie žánru world music, je aktívna od osemdesiatich rokov, a takmer hneď od svojho vzniku sa popri maďarskej komunite na Slovensku orientovala na hudobný trh v Maďarsku, kde dosiahla mnoho úspechov.  Slovenskému obecenstvu môže byť známa z hudobného festivalu Pohoda.

Mnoho mladých hudobných skupín hľadá cestu k úspechu podobným spôsobom. Ich úloha je však náročná, keďže v Maďarsku musia súperiť s radou kapiel, ktoré sa uchádzajú o šancu stať sa známymi v hudobnom svete.

Tie formácie, ktoré sa chcú viac zamerať na hudobné obecenstvo na Slovensku, ako napríklad rockové kapely Semi Holsen a Sexit, píšu texty aj po slovensky, a skúšajú presadiť sa na slovenskej hudobnej scéne. Popritom skupina Semi Holsen, ktorá sa orientuje  aj na medzinárodnú scénu, komponuje k svojim piesňam texty aj v angličtine.

Foto: www.ghymes.hu