St, 22. mája 2024.
Unicum

Najznámejší maďarský likér – UNICUM

„Das ist ein Unicum!“ – skríkol v roku 1790 Jozef II., cisár Habsburskej monarchie, keď ochutnal elixír svojho dvorného lekára, dr. Zwacka. Po výdatnej hostine trpel tráviacimi ťažkosťami a bylinný likér mu mal pomôcť. Od tej doby si rodina Zwack úzkostlivo stráži recept zázračného elixíru.

Unicum dobýja svet práve na základe toho, že má priaznivý vplyv na žalúdok, čo znamená aj červený kríž na okrúhlej fľaške. Neskôr sa Červený kríž sťažoval na jeho používanie, preto ho rodina zmenila na zlatý. Kríž má symbolizovať prvého uhorského kráľa, svätého Štefana, a zároveň upozorňuje na európske tradície. Štyri ramená kríža tiež odkazujú na štyri základné elementy a svetové strany. Červená farba označuje vitalitu a zlatá cenné zloženie likéru.
Priemyselná výroba likéru sa začala v roku 1840, keď bola založená spoločnosť Zwack. Čoskoro sa stala najväčšou výrobňou liehovín v Strednej Európe a vo svojej zlatej ére produkovala viac než 200 druhov nápojov.

V rokoch 1905-1909 vyšiel zatiaľ celosvetovo najznámejší plagát spoločnosti, „Mokrý muž“. Počas II. svetovej vojny bola  továreň bombardovaná a po rekonštrukcii, v roku 1948, bola znárodnená. Istého dňa sa v riaditeľni továrne objavili ľudia, ktorí hľadali valuty. Pod jedným kobercom „našli“ 100 dolárov – čo si tam nastrčili sami, ako tomu obvykle v tých časoch bolo – a už si so sebou zobrali Jána Zwacka. O niekoľko dní bol prepustený, ale situácia bola jasná. Museli utiecť. Ján Zwack sa dohodol so synom, že sa stretnú v New Yorku. Utiekol ruským vojenským vozidlom, vo vrecku s tajným receptom na likér. Syn Peter išiel cez Triest.

Po roku aj pol sa stretli v New Yorku. Medzitým socialistická vláda uvidela veľkú príležitosť v Unicume  a začala s jeho výrobou. Zvrhlo sa to natoľko, že začala obchodovať s americkou firmou. Rodinu Zwack vylúčila z firmy a titulovala sa za výlučného majiteľa receptu. Ján Zwack zažaloval spoločnosť a prostredníctvom nej aj maďarský štát, až napokon súdne konanie vyhral. Socialistické Unicum nebolo možné vyvážať pod menom „Unicum“ a maďarská výrobňa likéru nemohla používať ani meno Zwack. To však samozrejme neodradilo výrobcov, a naďalej  likér predávali. Vnútroštátne pod menom Unicum a do zahraničia ho vyvážali ako „Bitter“.

V roku 1970 opustil Peter Zwack Ameriku a presťahoval sa do Talianska, kde prevzal dohľad nad výrobou a distribúciou Zwack Unicumu. Po prevrate sa rodina opäť vrátila do Maďarska a pokračovala v tradičnej výrobe likéru. Počas privatizácie odkúpila bývalú továreň, a znovu začala s výrobou Unicumu podľa pôvodnej receptúry.
V súčasnej dobe vedie spoločnosť už piata generácia. Od roku 2008 je prezidentom spoločnosti Zwack Unicum Zrt. Alexander Zwack. Práve k jeho sestre Isabelle sa viaže Unicum Next.  Je vyrábaný z rovnakých byliniek ako „obyčajné“ Unicum,  avšak bylinky zodpovedajúce za jeho horkosť boli potlačené.

Zwack Unicum Zrt. predáva svoje produkty pod ôsmymi značkami:

 • Unicum
 • Vilmos
 • St. Hubertus
 • Fütyülős
 • Zwack Pálinkák
 • Kalinka
 • Johnnie Walker
 • Baileys

Čo je vlastne Unicum?

Tento delikátny nápoj s kompexnou chuťou je horkastý bylinný likér, ktorý sa dá použiť aj ako aperitív, ale aj ako likér napomáhajúci tráveniu po jedle.
Pozostáva z viac než štyridsiatich druhov liečivých bylín, ktoré ho zafarbujú do hneda a dávajú mu horkú chuť.
Pri výrobe časť surovín namočia na jeden mesiac do alkoholu a časť zase dusia v pare, kým ich na záver zmiešajú. Potom sa liehovina uzavrie na najmenej šesť mesiacov do dubového sudu, kde sa chute a ingrediencie spoja.

Liečivá sila Unicumu je známa dodnes. Podľa starej receptúry by sa mal tento likér podávať po jedle (nie pred jedlom), aby bol prospešný. Vtipne sa zvykne hovoriť, že Unicum je v malej miere liekom a vo veľkej medicínou… Treba však mať na pamäti, že je to likér horkastej chuti, preto ho treba piť s mierou.

Barbara Szalai
FOTO: fuszereslelek.blog.hu

  Related Posts

  Martinská hus z pusty
  Kuchárska kniha levických dám
  Národ polievok a prívarkov