Ut, 18. júna 2024.

„Slovenskí tvorcovia vlády“ (Na margo parlamentných volieb)

Síce výsledky slovenských parlamentných volieb pôsobili šokujúco, avšak určite neprišli ako blesk z jasného neba. Jednotlivé dôvody by sa mali analyzovať oveľa vážnejšie ako to doposiaľ spravili slovenské médiá.

Namiesto antifašistického (predovšetkým virtuálneho) protestu by sa malo sústrediť na tú narastajúcu sa chudobu a sociálne rozdiely, ktoré s pridruženým rastúcim pocitom z nespravodlivosti unášajú Slovensko skôr smerom k Ukrajine ako k Rakúsku či Nemecku. Tam sa pre podobné príčiny (a to nielen u Rusov) už strieľa.

Síce sa slovo „pokora“ stalo zrazu najpredávanejšou značkou, zodpovednosť je ale naďalej u toho druhého. Mimo výsledkov parlamentných volieb však tu máme aj niečo iné a oveľa šokujúcejšie – a to zodpovednosť perohryzov.

Jarábik Balázs

Jarábik Balázs

Slovenských novinárov mohol pravdepodobne poriadne prekvapiť Kotleba, ak sú toho názoru, že krajná pravica sa dostala do slovenského parlamentu len teraz. Na základe tejto logiky sa teda Slovenská národná strana (SNS) môže pokladať len vtedy za extrémistickú, keď je spolu vo vláde s Robertom Ficom, keď sa dá dokopy so stredo-pravicovou vládou tak táto premisa už nie je platná. Pritom SNS z uplynulých dvadsaťšesť rokov iba osem rokov neoxidovala v slovenskom parlamente. Mimo toho až trikrát chrlila to svoje z pozície vládnej strany (1992-1994, 1994-1998 a 2006-2010).

Na tom ale nie je nič prekvapujúce. Slovenskí tzv. mienkotvorní novinári – tak ako je to mimochodom už od mečiarovej éry – sa správajú naďalej ako politickí „tvorcovia vlády“. Základ je: jedna „stredo-pravicová vláda“ nemôže fungovať bez SNS a Most-Híd, pričom Kotleba spravil teraz zrazu (?) z SNS prijateľnú stranu. Pritom práve toto je cesta do pekla, ktorá môže spraviť onedlho prijateľným i Kotlebu, ak môžeme veriť tým, podľa ktorých je Kotleba vlastne zradcom radikálov.

Táto zmätenosť slovenských perohryzov o svoje vlastnej úlohe v štáte je signalizujúcim znamením toho, čo a prečo nefunguje v našej malej krajine – ide o tradičné inštitúcie, ako sú to v tomto prípade napríklad „nezávislé“ médiá. Ale my sme si ich vybudovali do takejto podoby, a tak zodpovednosť si za to nesieme sami.

Béla Bugár má teraz oveľa dôležitejšiu úlohu ako „záchrana krajiny“ a to je (spoločná) zodpovednosť za maďarskú komunitu na Slovensku. To prvé (čiže záchrana našej krajiny) je bohužiaľ falošnou straníckopolitickou premisou, ktorá nielenže ignoruje charakter SNS, ale zároveň aj Egá v pravicom zoskupení, ktoré sú evidentne neschopné na spoločné vládnutie – počnúc Sulíkom, pokračujúc Matovičom a Procházkom. Oni nebudú tí, ktorí rozpustia skupinu oligarchov stojacu za chrbtom Roberta Fica, lebo práve oni im držia mediálne zrkadlo.

Stranu Most-Híd potrestala „bratislavská kaviareň“ za koketovanie s vládou so Smerom, ktorá teraz dostala vlastného Sulíka. Maďarských voličov na Slovensku sa ale vôbec nedotkol tento zdanlivý flirt medzi Ficom a Bugárom. Maďari sa rozhodli potrestať predovšetkým „spor Maďara s Maďarom na Slovensku“ ako aj „ochranu individuálnych záujmov“, ktoré sa pripisujú strane Most-Híd. Spravili to ale tým, že mnohí odmietli vôbec prísť na voľby a teda nepotrestali Most-Híd spôsobom, žeby dali hlas SMK.

Bugár a ostatní by sa mali teraz zaoberať skôr maďarskou menšinou na Slovensku a nie počúvať „tvorcov vlády“, v opačnom prípade na ďalších (možno predčasných) voľbách sa už nebudú vedieť za čo ukrývať. Kráľ je nahý, ľud sa búri.

Balázs Jarábik

 

Portál madari.sk vyjadruje poďakovanie autorovi článku Balázsovi Jarábikovi, že súhlasil s preložením článku do slovenskej podoby a s jej uverejnením na tomto portáli! Originálny text nájdete pod názvom „Királycsinálók“.

Graf na titlnej fotke: sme.sk

    Related Posts

    Öllös: Pri vyššej volebnej účasti maďarských voličov by sa SMK dostala do parlamentu
    Kálmán Petőcz
    Prezidentské voľby: ako volili Maďari a prečo
    Béla A. Kis: Reformovaná kresťanská cirkev na slovensku