So, 13. júla 2024.

Takmer ešte rok nám ostáva do stého výročia trianonského diktátu, ale niektorí slovenskí politici už teraz začali strašiť s maďarskou revíziou – píše Norbert Hegedűs z denníka Új Szó.

Tento jav je o to zaujímavejší, že náš konkrétny príklad neprišiel z duchovnej dielne Kotlebovcov – veď to by nás ani neprekvapilo – ale od liberálnej politickej strany (alebo aspoň kedysi označovanej za liberálnu), od jedného z poslancov SaS.

Stalo so totiž, že poslanec SaS, Martin Klus v jednom zo svojich príspevkov na Facebooku (s názvom „Krym je ukrajinský rovnako ako Žitný ostrov je slovenský“) sa pokúsil podpichnúť rusofilných a slavofilných internetových trollov radujúcich sa nad anexiou Krymu. K tomu si za prostriedok zvolil prirovnanie polostrova Krym k „vždy maďarskému“ Žitnému ostrovu (Csallóköz).

Martin Klus sa pohral s myšlienkou, že čo by sa stalo, ak by aj Žitný ostrov zaplavili vojaci v neoznačených uniformách, ktorí by narýchlo urobili “referendum” a odtrhli toto územie od Slovenska. A potom by sa tvárili, že je všetko v poriadku. Z toho by teda radosť určite nemali títo rusofilní rodáci, všakže?

Ak by sme predpokladali len ten najlepší úmysel ohľadom príspevku poslanca Klusa, tak by sme si mohli pomyslieť, že na základe domáceho príkladu sa snažil tunajším ľuďom priblížiť ďaleký a ťažko zrozumiteľný konflikt. Problém je ale v tom, že tento príklad v podstate neobstojí takmer v žiadnom smere.

Žitný ostrov nie je autonómna republika, Maďarsko nie je Rusko (nech je už priateľstvo medzi Orbánom a Putinom hocijako veľké), Slovensko a Maďarsko sú členské štáty EÚ, a ani spoločne by nedokázali postaviť také vojsko, ktoré by dokázalo hocičo obsadiť a nastálo to udržať. Ak by teda vôbec chceli, lenže žijeme v Európe bez hraníc a tak okolo revizionistickej politiky sa vytráca kyslík. Seriózni politici o tejto téme ani nerozprávajú, lebo sa prieči všetkému, čo hlása Európska únia.

Martin Klus napriek tomu straší s touto témou, a že nehovorí len tak do vetra, ako príklad uvedie futbalové zápasy klubu DAC v Dunajskej Strede: „Choďte sa pozrieť do Dunajskej Stredy na futbal, všímajte si odkazy o “veľkom“ Uhorsku niektorých maďarských politických elít a sledujte, čo sa bude diať už o pár mesiacov, pri 100. výročí tzv. „trianonskej krivdy“.“

V Dunajskej Strede sa musí diať niečo veľmi hrozivého, veď Martin Klus nie je prvým slovenským poslancom, ktorý sa vydesil z atmosféry panujúcej na zápasoch DAC. Keď poslanec SNS, Dušan Tittel chcel zakázať spievanie maďarskej hymny na Slovensku, tiež argumentoval atmosférou na dunajskostredských futbalových zápasoch. (Samozrejme nepredstierajme, žeby na takýchto zápasoch nešľahali národné emócie do neba, ale to je ešte veľmi ďaleko od anexie Krymu). A čo sa teda stane na budúci rok, pri 100. výročí trianonského diktátu?

Že populistickí politici sa chopia témy, a takýmto spôsobom sa budú snažiť získať lacné hlasy voličov namiesto skutočnej práce? Nerobíte to náhodou aj vy, milý pán poslanec Klus?

Na konci Klusovho príspevku je ponaučenie: Slovensko sa musí postaviť za striktné dodržiavanie medzinárodného práva, lebo sa aj u nás môže stať realitou to, čo na polostrove Krym. Z toho je pravdou len to, že je aj v záujme Slovenska, aby ako člen EÚ sa postavilo za dodržiavanie medzinárodných zmlúv. Iba tak má totiž šancu proti takým silným súperom akým je Rusko alebo Čína. K tomu ale nie je potrebné strašiť tým, že Maďarsko sa pripravuje na opätovné obsadenie Žitného ostrova.

100. výročie Trianonu si treba pripomenúť dôstojným spôsobom. Je totiž očividné, že traumu, spôsobenú v tom historickom období sa nepodarilo prekonať ani na jednej strane. K tomu môže ale dôjsť len vtedy, ak politci budú en bloc vynechaní z dialógu a téma sa zverí do rúk historikom. Možno poslanec Klus chcel len dobré, no svojim príspevkom dosiahol len to, že sa dostal na rovnakú úroveň tých facebookových trollov, proti ktorým sa snažil vystúpiť.

Preložené z originálu: Hegedűs Norbert: A Csallóköz mint Krím?

    Related Posts

    Ministerstvo zahraničia kritizuje Maďarsko za uznesenie k výročiu Trianonu
    Trianon: Predstav si, že sa jedno ráno zobudíš v cudzom štáte
    Územné spory, argumentácia národov a rozhodovanie veľmocí v roku 1919 (4. časť)